Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pójdźmy z Trzema Królami do stajenki

W archidiecezji gdańskiej tysiące osób wezmą udział w radosnych pochodach, by pokłonić się Bożemu Dziecięciu.

Święto Epifanii, potocznie nazywane świętem Trzech Króli, zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Tego dnia w całej Polsce tysiące osób wezmą udział w kolorowych i radosny pochodach. W archidiecezji gdańskiej orszaki pomaszerują w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Wejherowie, Rumi i Żukowie.

Gdańsk

Radosny pochód przejdzie już po raz 7. Rozpocznie się zbiórką o 11.30. Wymarsz nastąpi o 12. Spotkanie na ulicy Piwnej, w okolicy wejścia do bazyliki Mariackiej. Przy "Gdańskiej choince" nastąpi pokłon Kacpra, Melchiora i Baltazara przed Świętą Rodziną i złożenie darów. Całość ulicznych jasełek zakończy koncert kolęd.

Gdynia

Po Mszy św. o godz. 11 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa ulicami Gdyni przejdzie Orszak Trzech Króli. Pochód dotrze na skwer Kościuszki, gdzie odbędzie się scena przed zaimprowizowaną karczmą. Przed Teatrem Muzycznym odbędzie się misterium ukazujące walkę dobra ze złem. W muszli koncertowej przy pl. Grunwaldzkim, która tego dnia będzie pełniła rolę szopki, królowie spotkają się z Jezusem. Na koniec odbędzie się wspólne kolędowanie.

Sopot

Uczestnicy orszaku spotkają się przy muszli na molo w piątek o godz. 12. Tam zostanie odegrana pierwsza scena jasełek. Potem, śpiewając kolędy, wszyscy przejdą w kierunku żłóbka przy kościele św. Jerzego, gdzie odbędzie się druga scena jasełek. Po krótkim przedstawieniu orszak przejdzie do kościoła pw. Gwiazdy Morza. W kościele odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu sopockich chórów.

Żukowo

"Pokój i dobro" - pod takim hasłem odbędzie się Orszak Trzech Króli w miejscowości. Na trasie od żukowskiego gimnazjum do stajenki przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego będą rozbrzmiewać kolędy i pastorałki. Kolorowy korowód uda się na plac przed kościołem, aby tam złożyć pokłon nowo narodzonemu Dzieciątku.

Rumia

Orszak rozpocznie się od uroczystej Mszy św. w kościele pw. św. Judy Tadeusza. Następnie kolorowy pochód przejdzie ulicami: Sabata, Sobieskiego, Dąbrowskiego i Świętojańską, by zakończyć przemarsz pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Tam Trzej Królowie oddadzą pokłon Świętej Rodzinie. Wydarzenie umili koncert kolęd. Na wszystkich mieszkańców, którzy wezmą udział w pochodzie, będzie czekał poczęstunek.

Wejherowo

Misternicy Kaszubscy zapraszają na organizowany już po raz 5. Orszak Trzech Króli w Wejherowie. Start o godz. 13.30 przy muzeum. Tam odbędzie się wspólne kolędowanie wraz z zespołem muzycznym.

Patronat honorowy nad orszakami objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama