Dwutygodniowa przerwa zimowa zapowiada się bardzo aktywnie.
W Gdańsku na zajęcia zorganizowane zapraszają: miejskie instytucje kultury, muzea, galerie, domy kultury, Pałac Młodzieży oraz 16 filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej rozmieszczonych w różnych dzielnicach Gdańska.
Zajęcia sportowe prowadzone będą przez Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej i Gdański Ośrodek Sportu. Na zabawy, warsztaty i pokazy naukowe wybrać się będzie można do Centrum Hewelianum.
Szeroką gamę zajęć przygotowało również Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, w czasie których dzieci rozwijać mogą swoje zdolności kreatywne i manualne. W swoich sześciu placówkach Gdański Archipelag Kultury, zrealizuje zajęcia nie tylko jednorazowe, lecz także w formie 8-godzinnych warsztatów.
Rodzice mogą wybrać, czy chcą skorzystać z zajęć organizowanych przez cały tydzień, czy dziecko ma uczestniczyć w zajęciach w wybrane dni tygodnia. Większość zajęć jest darmowa, ale względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują na nie zapisy.
Gdańskie szkoły przygotowały ofertę w postaci półkolonii w 28 dzielnicach. Skorzystać z niej mogą wszystkie dzieci, nawet te niebędące uczniami danej szkoły. Tygodniowe turnusy trwać będą min. 8 godzin dziennie i będą darmowe. Tegoroczna akcja zima przygotowana jest w samych szkołach dla prawie 4500 dzieci.
W czasie tegorocznych ferii nie zabraknie również najpopularniejszego punktu programu ferii Gdańskiego Ośrodka Sportu (były MOSiR), czyli "Basenu za zeta", który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem młodych gdańszczan.
Dzieci i młodzież szkolna w wieku od 7–16 lat będzie mogła korzystać z basenu pływackiego na gdańskim Chełmie (ul. Chałubińskiego 13). Wystarczy okazać ważną legitymację szkolną. Zajęcia zaplanowano od godz. 8, z ostatnim wejściem o godz. 13 - każde o pełnej godzinie.
Ponadto w czasie ferii wszyscy chętni będą mogli przystąpić do egzaminu na kartę pływacką i specjalną kartę pływacką. W tym celu należy zgłosić się do ratowników.
Gdynia również przygotowała sporo atrakcji dla swoich mieszkańców. Wśród zaproponowanych przez instytucje kultury, ośrodki edukacyjne i sportowe aktywności znaleźć można m.in. warsztaty plastyczne, teatralne, czytelnicze i kulturoznawcze oraz zajęcia ruchowe. Wiele z nich jest darmowych. Na część zajęć warto zapisać się wcześniej.
Biblioteka Gdynia zachęca do odwiedzania swoich filii, gdzie szykuje się nie lada gratka, nie tylko dla miłośników książek. Będzie można nauczyć się gry w szachy, rozwinąć swoje zdolności plastyczne czy wcielić się w rolę w detektywa.
Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza na zajęcia taneczne, instrumentalne, a nawet ceramiczne. Także Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum Marynarki Wojennej przygotowują się na przyjęcie dzieci i młodzieży.
W Sopocie warto zapoznać się m.in. z ofertą Miejskiej Biblioteki Publicznej. MOSiR proponuje ciekawe zajęcia ruchowe m.in. turnieje piłki nożnej halowej, turniej tenisa stołowego dziewcząt i chłopców, czy zawody narciarskie na stoku „Łysej Góry”.
Przy Kąpielisku Morskim Sopot można również skorzystać z lodowiska. Bogatą ofertę przygotował także Młodzieżowy Dom Kultury w Sopocie.