Nowy numer 42/2019 Archiwum

Za służbę ludziom morza

Abp Sławoj Leszek Głódź został uhonorowany odznaką "Zasłużony Pracownik Morza".

W rezydencji metropolity na Starych Szkotach odbyło się 11 stycznia spotkanie przedstawicieli różnych gałęzi gospodarki morskiej. Podczas uroczystości abp Głódź został wyróżniony odznaczeniem resortowym Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - "Zasłużony Pracownik Morza". W imieniu ministra Marka Gróbarczyka odznaczenie metropolicie wręczył wiceminister Paweł Brzezicki.

- Metropolita głęboko rozumie wpływ gospodarki morskiej na całą gospodarkę narodową. Niewątpliwą jego zasługą jest to, że zgromadził wokół siebie ludzi morza. To wybitne postacie gospodarki morskiej, które mogą cieszyć się wsparciem księdza arcybiskupa. Jest dla mnie ogromną radością, że mogłem w imieniu ministra Gróbarczyka wręczyć metropolicie to odznaczenie - mówi P. Brzezicki.

Jak podkreśla wiceminister, niektóre polskie firmy potrafiły dotąd konkurować ze sobą "na śmierć i życie". - Dzięki koncyliacyjnym działaniom metropolity formy agresywnej konkurencji polsko-polskiej zanikają. To bardzo duży wkład w działanie ludzi morza. Przekłada się on w sposób ściśle ekonomiczny na całą gospodarkę i jakość życia Polaków - dodaje minister Brzezicki.

- Bardzo istotną sprawą jest to, że ksiądz arcybiskup otoczył opieką duszpasterską środowisko ludzi morza, którzy całe swoje życie poświęcili gospodarce morskiej. Abp Głódź, przybywszy na Wybrzeże, bardzo szybko zrozumiał, że gospodarka morska powinna być jednym z najważniejszych filarów gospodarki narodowej. Od początku też robił, co tylko możliwe, aby nasze środowisko wspomagać. I to właśnie środowisko ludzi morza zwróciło się do ministra Gróbarczyka o uhonorowanie metropolity tym odznaczeniem - wyjaśnia kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki, były wiceminister w rządzie Jana Olszewskiego.

"Zasłużony Pracownik Morza" to odznaczenie resortowe Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. "Jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem zawodowym i może być nadawane pracownikom gospodarki morskiej i administracji morskiej oraz innym osobom, które przyczyniły się do osiągnięć i rozwoju gospodarki morskiej" - czytamy w rozporządzeniu Rady Ministrów z 22 września 1997 r., ustanawiającym obecną formę odznaczenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama