Modlitwą w gdańskim kościele polskokatolickim pw. Bożego Ciała zakończył się trwający od 18 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
- Witam was wszystkich, którzy przyszliście tutaj dzisiaj, aby modlić się o to, byśmy mogli być jedną owczarnią, nad którą czuwa jeden Pasterz - mówi ks. Rafał Michalak, proboszcz polskokatolickiej parafii pw. Bożego Ciała w Gdańsku.
W kościele spotkali się przedstawiciele różnych wyznań – zarówno świeccy, jak i duchowni. Homilię wygłosił ks. Dariusz Jóźwik, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja w Gdańsku.
- Przyszło nam żyć w okresie, kiedy świat jest bardzo podzielony - targany wieloma konfliktami zbrojnymi, podziałami etnicznymi czy też różnicami ekonomicznymi. Nie zapominajmy więc, że tym bardziej powinniśmy być wyrazicielami posłannictwa, które daje nam Jezus - mówił kaznodzieja.
- Każdy z nam powinien wsłuchać się w głos wołającego Jezusa, który wzywa do pójścia za nim. Chrystus pragnie, abyśmy przez swoje życie "łowili" nowych ludzi dla królestwa Bożego. Przypomnijmy sobie apostołów, którzy odpowiedzieli na wezwani i stali się Bożymi rybakami. Często patrzymy na drugiego człowieka przez pryzmat wiary kościoła, do którego należy. Zamiast bezinteresownej pomocy z naszej strony otrzymuje niechęć. Ufamy informacjom, które dotarły do nas, jako stereotyp przypięty danemu kościołowi. Twierdzimy, że kościół - jego nauki, tradycję, zwyczaje i obrzędy - można poznać czytając książki. Lecz umyka nam podstawowa prawda, o tym, iż kościół to wspólnota wiernych - wyjaśnia ks. D. Jóźwik.
- Wiernym innego kościoła może być nasz sąsiad, przyjaciel, znajomy i to właśnie poprzez jego i nasze życie, i postępowanie świadczymy codziennie o żywym ekumenizmie. Najważniejsze jest jednak to, że poznając jego życie, poznajemy również życie jego kościoła - zakończył proboszcz.
Modlitwa kościele polskokatolickim była ostatnią w cyklu spotkań ekumenicznych zaplanowanych na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tegoroczne spotkania odbywały się pod hasłem: "Pojednanie - miłość Chrystusa przynagla nas". Cytat został zaczerpnięty z 2 Listu do Koryntian 5,14–20. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Niemiec.