W sopockim Belwedreku odbyło się pierwsze posiedzenie Konwentu Morskiego. Zadaniem powołanego przez min. Marka Gróbarczyka zespołu jest wspieranie odbudowy polskiej gospodarki morskiej.
Jak podkreślał wicepremier Piotr Gliński, konwent pełni także w pewien sposób rolę kontrolną. - To jest także wyraz szacunku dla tych wszystkich, którzy domagali się, aby sprawy morskie były stawiane w odpowiedni sposób i odpowiednio doceniane - podkreślał.
Podczas spotkania głos zabrał także Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej. - Musimy wykorzystać najbliższy czas, by podnieść polski przemysł stoczniowy. Część stoczni jest dziś w gestii ministra obrony narodowej - przypomniał Kownacki. Dodał także, że w najbliższym czasie do polskich stoczni zostaną skierowane "zamówienia sięgające dziesiątek miliardów złotych". - Mam wielką prośbę, by konwent miał to na uwadze. By te pieniądze, które będą kierowane do polskich stoczni nie zostały zmarnowane - dodał.
Zarówno minister środowiska Jan Szyszko, jak i wiceminister finansów Marian Banaś złożyli deklaracje, że ze swojej strony zrobią wszystko, by pomóc w odbudowie polskiej gospodarki morskiej.
- Dzisiaj, kiedy przywracamy rangę gospodarki morskiej, nie sposób nie wracać do czasu Polski, która biedna, sklejająca po rozbiorach swój byt, postawiła sobie jako jedno z najważniejszych wyzwań odbudowę potencjału morskiego - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Integracja wspólnej myśli o Polsce morskiej to szansa na odtworzenie jej potencjału. Musimy sięgać do wiedzy i doświadczenia ludzi mądrych. Budować śmiałe wizje w oparciu o wiedzę, którą mamy. Ta budowa potencjału nie służy tylko Polsce w wymiarze lokalnym czy regionalnym. Sens działań gospodarki morskiej polega na tym, że buduje pomyślność i rozwój całej Polski - dodał W. Szczurek.
Podczas posiedzenia uczestnicy konwentu otrzymali do zaopiniowania pierwsze materiały. Znalazło się wśród nich opracowanie dotyczące żeglugi autorstwa Rafała Woźniaka, dyrektora Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle.
- Chciałbym schodząc z tego świata wiedzieć, że Polska będzie Polską wielką. Ona na to zasługuje - mówił na zakończenie kapitan Sulatycki.
Po zakończonych obradach uczestnicy Konwentu Morskiego oraz zaproszeni goście przeszli do pobliskiego kościoła św. Bernarda, gdzie pod tablicą upamiętniającą śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę oraz pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej odmówili modlitwę oraz złożyli wieńce i kwiaty. Sopocka świątynia była kościołem parafialnym pary prezydenckiej.