W środę 15 lutego w Olivia Business Centre odbyła się konferencja dla przedsiębiorców z archidiecezji gdańskiej.
Spotkanie dla przedsiębiorców i pracodawców zgromadziło ponad 100 osób, którym bliski jest temat prowadzenia biznesu w oparciu o Boże wartości. Konferencja odbyła się pod hasłem: "Powołanie przedsiębiorcy". Prelegentami byli o. Grzegorz Piątek SCJ, koordynator Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców "Talent", oraz Krzysztof Ciuła, lider Edukacji Finansowej "Crown".
Głównym przesłaniem prowadzonej przez o. Piątka konferencji było pokazanie na przykładach biblijnych i historycznych, że biznes jest powołaniem człowieka, który poprzez to, co robi, może uświęcić siebie i osiągnąć zbawienie. - Wartości związane z Bogiem nie są sprzeczne z biznesem, co więcej - mogą wesprzeć osobę, która biznes prowadzi. Wiara daje poczucie sensu, które przekłada się na zaangażowanie, a co za tym idzie - lepsze i bardziej przyjazne miejsce pracy - podkreśla o. Piątek.
Jak wskazuje prelegent, firma z wartościami daje realne możliwości rozwoju i wzrostu swoim pracownikom. - Jako przedsiębiorcy jesteście mocno obdarowani, ale ten dar ma jedną bardzo ważną cechę - zobowiązuje. Pracownik, który trafia do firmy z dobrymi - Bożymi wartościami, może się wiele nauczyć. Niestety, tragedią współczesnego świata jest fakt, że wiele osób, zwłaszcza młodych, podejmuje pracę w przedsiębiorstwach, które nie kształtują, a niszczą - wypalają. Stąd firma z wartościami to skarb - tłumaczył prelegent.
O. Piątek wymienił trzy najważniejsze zasady dotyczące prowadzenia biznesu po chrześcijańsku: - Organizowanie dobrej i wydajnej pracy, tworzenie dobrych dóbr i usług oraz sprawiedliwe dzielenie zysków. Wydaje się, że jest to bardzo proste i oczywiste przesłanie, jednak nie dla wszystkich. Warto więc do takiej refleksji nakłaniać - zaznacza.
Prelegent podkreślił również, że jeden z dzisiejszych poglądów mówi, iż ekonomia funkcjonuje sama w sobie i nie potrzebuje odwołania do wartości. - Wiara w Boga i szukanie dobrych wzorców w Biblii pozwalają przedsiębiorcy odnaleźć się w czasie kryzysu, a także sukcesu. Dekalog zapewnia właściwe podejście do pracownika, kontrahentów czy dostawców. Pismo Święte zawiera również wskazówki związane z zachowaniem równowagi między pracą a rodziną, które wielu biznesmenom umykają - podsumował.
Kolejny wykład poświęcony został "Zarządzaniu z Biblią". - Nasze cele zawodowe wynikają z osobistych aspiracji. Poprzez to, co robimy - kolejne osiągnięte sukcesy, podpisane kontrakty, wykonane zlecenia - czujemy satysfakcję, a co za tym idzie - szczęście. Bóg zapewnia nam to autentyczne szczęście i daje nam dokładnie tyle, ile jesteśmy w stanie udźwignąć. Zarządzanie z Biblią wiąże się więc nierozerwalnie z trwaniem przy Bogu i niezbaczaniem z drogi wiary. Tylko w taki sposób możemy być pewni, że nie zrobimy czegoś, co mogłoby być krzywdzące wobec naszego bliźniego - zaznaczył K. Ciuła.
W spotkaniu uczestniczył bp Zbigniew Zieliński, który zachęcał do zaangażowania się w inicjatywę Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców. - Przesłanie tej konferencji jest takie, że każdy z nas ma jakieś zadanie, jakieś powołanie. Przedsiębiorcy to ludzie, którzy od wieków funkcjonują w świadomości społecznej. Od wieków organizują pracę. Niewielu ludzi wierzy, że można nadać chrześcijańską rangę biznesowi. Wmówiono nam, że jest to obszar, który się wymyka wierze, Bogu i wartościom. Nie jest to prawda. Przedsiębiorczość idzie w parze ze sferą religijną - podkreślił biskup.
- To duszpasterstwo jest po to, aby odkryć większą wartość powołania każdego z was. Ta wartość nie ma się przejawiać w pomnażaniu kapitału, ale w odkryciu drogi, którą wyznaczył wam Bóg - mówi bp Zieliński.