Mobilny księgozbiór

Gdańska Biblioteka Mobilna to nowa inicjatywa Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej, zaadresowana do gdańszczan, którzy z domów nie wychodzą m.in. z powodu choroby, niepełnosprawności i sędziwego wieku.

- Nasi pracownicy wielokrotnie słyszeli od swoich podopiecznych, że „dobrze byłoby poczytać jakąś książkę” - mówi Katarzyna Littwin, dyrektor Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. Niestety, nie każdego stać na zakup wszystkich interesujących pozycji, a dodatkowo osoby, które z domu nie wychodzą, nie mogą skorzystać z oferty biblioteki miejskiej.

Pierwotnie projekt miał być skierowany do osób, które korzystają z usług spółdzielni. K. Littwin wyjaśnia, że ostatecznie zdecydowali, że skoro ich działania wpisują się w pomoc gdańskim seniorom poprzez organizację spotkań, a także uczestnictwo w różnych wydarzeniach, to ta inicjatywa musi być otwarta.

- Każdy mieszkaniec Gdańska, który z domu nie wychodzi, bo jest chory, niepełnosprawny bądź w podeszłym wieku, będzie mógł skorzystać z naszej oferty - od Żabianki po Wyspę Sobieszewską. Wystarczy się do nas zgłosić - zapewnia dyrektor.

W Gdańskiej Bibliotece Mobilnej książki będzie można wypożyczać na dwa miesiące. Wybrana przez czytelnika pozycja zostanie dowieziona do jego domu, a następnie odebrana. - Należy podkreślić, że biblioteka jest zupełnie darmowa - zaznacza K. Littwin.

Obecnie księgozbiór liczy około tysiąca pozycji, ale - jak zapewniają organizatorzy - do końca lutego liczba ta wzrośnie do 3 tys. książek. Już teraz w księgozbiorze nie brakuje romansów, kryminałów, sensacji, albumów czy encyklopedii.

Wypożyczenie danej pozycji będzie możliwe po zapoznaniu się z katalogiem. - Nasza spółdzielnia stawia na katalog papierowy, gdyż zdajemy sobie sprawę, że wiele starszych osób nie ma dostępu do internetu. Stąd nasi pracownicy dostarczą zainteresowanym spis, w którym znajdą się wszystkie dostępne pozycje z krótkim opisem, czego dotyczy fabuła. Będzie można w zaciszu domowym na spokojnie zapoznać się z nim i wybrać to, co kogo interesuje - tłumaczy K. Littwin.

Pierwsze osoby już zadeklarowały chęć wypożyczenia książek. Gdańska Spółdzielnia Socjalna czeka również na zainteresowanych przekazaniem kolejnych tytułów do mobilnego księgozbioru. - Każdy z nas ma na półkach książki, które już przeczytał i zdecydowanie do nich nie wróci. Można je nam przekazać - podkreśla pani Katarzyna.

Wszelkie informacje dotyczące przekazywania i wypożyczania książek można uzyskać w Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej, ul. Solec 4, tel.: (58) 341 33 78 oraz 533 143 093.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..