Nowy numer 42/2020 Archiwum

Cel: znaleźć „Orła’’

O tajemnicy na dnie morza, przełomowych odkryciach w brytyjskich archiwach, skomplikowanych poszukiwaniach i hołdzie dla zmarłych marynarzy opowiada Grzegorz Świątek, prawnik i historyk.

Jan Hlebowicz: Za kilka miesięcy wystartuje kolejna ekspedycja „Santi – odnaleźć Orła”, której zadaniem jest odnalezienie wraku legendarnego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, zatopionego w czasie II wojny światowej. Nie udało się w maju 2015 roku. Dlaczego teraz ma się udać?

Grzegorz Świątek: Podczas tamtej wyprawy zbadaliśmy ok. 150 km kw. wyznaczonego przez nas obszaru. Tym razem planujemy dłuższą, 3-tygodniową ekspedycję, w czasie której będziemy kontynuować rozpoczęte prace. Metodycznie, pas po pasie, zbadamy dno morza tam, gdzie jeszcze nas nie było. Wierzymy, że miejsce ataku na okręt – uwzględniając błąd nawigacyjny z okresu wojny – jest w rejonie, który chcemy zbadać i natrafimy wreszcie na „Orła”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama