Nowy numer 3/2021 Archiwum

Modlitwa za grzechy ludzi Kościoła

W puckim kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w ramach Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne odbyła się Droga Krzyżowa. Nabożeństwo zostało odprawione po raz pierwszy i było odpowiedzią na apel papieża Franciszka do konferencji episkopatów poszczególnych krajów.

Przebłagalnej modlitwie przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

– Jest to bardzo ważny, a jednocześnie trudny temat, który zbyt długo był „zamiatany pod dywan”. Cieszę się, że doczekałam czasów, w których w Kościele głośno mówi się, że taki problem istnieje – mówi pani Danuta, uczestniczka nabożeństwa.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, zaznaczył, że „modlitwa i pokuta za ofiary pedofilii jest naturalną odpowiedzią chrześcijanina na zjawisko grzechu”. „Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka. Wiemy, jak wiele zła wyrządzają tego rodzaju grzechy niewinnym ofiarom, a także Kościołowi i całemu stanowi duchownemu. Należy pamiętać o cierpieniu osób, które doświadczyły molestowania seksualnego ze strony duchownych czy świeckich, i wznosić wspólnie modlitwę przebłagania za niegodziwe czyny wobec nich popełnione. Fakt, że zostały one popełnione także przez ludzi Kościoła, staje się dla nas wyrzutem sumienia i przynagleniem do podjęcia pokuty i czynów miłosierdzia” – można przeczytać w specjalnym komunikacie abp. Gądeckiego na temat modlitwy i pokuty w intencji ofiar pedofilii.

Pucki kościół był wypełniony po brzegi.

– To niesamowicie ważne, że papież Franciszek poprosił Kościół o modlitwę w intencji tych niewinnych i skrzywdzonych. Szkoda tylko, że to w ogóle potrzebne – mówił pan Zbigniew po zakończonej Drodze Krzyżowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama