Nowy numer 43/2020 Archiwum

Spiżarnia Caritas

Chodzi o propagowanie idei niemarnowania zdatnej do spożycia żywności wycofanej z obrotu oraz przekazywania jej na cele społeczne.

Projekt "Spiżarnia Caritas" wkroczył w najważniejszą fazę. Od początku marca Caritas Archidiecezji Gdańskiej udziela wsparcia 50 osobom zakwalifikowanym do udziału w akcji, przekazując im nieodpłatnie produkty żywnościowe o krótkim terminie przydatności zdobyte od sklepów (w tym sklepów wielkopowierzchniowych), hurtowni i producentów.

- W tym innowacyjnym projekcie chodzi o świadczenie długofalowej pomocy osobom cierpiącym z powodu ubóstwa i głodu. Celem pośrednim jest przeciwdziałanie marnowaniu i niszczeniu żywności ze względu na nieopłacalność jej magazynowania - wyjaśnia Monika Bławat-Krzyżowska, pracownik biura projektów Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

W jaki sposób można wesprzeć projekt? - Jeżeli jesteś dystrybutorem, importerem żywności i chcesz pomóc, zachęcamy do włączenia się w naszą akcję. Zapraszamy do współpracy sklepy, hurtownie spożywcze oraz producentów żywności, którzy mogą i chcą przekazywać pełnowartościowe i zdatne do spożycia produkty spożywcze wycofane z obrotu ze względu na zbliżający się termin przydatności lub z innych powodów (np. ze względu na uszkodzone opakowanie) osobom ubogim oraz cierpiącym głód - informują organizatorzy.

Jaką żywność można przekazać w ramach darowizny?

  • pełnowartościową żywność z krótkim terminem przydatności do spożycia lub z innych powodów (np. ze względu na uszkodzone opakowanie, nadwyżki produkcyjne),
  • produkty świeże i sezonowe (owoce, warzywa),
  • produkty nietrwałe lub wymagające warunków chłodniczych (jogurty, sery, masło, mięso, wędliny),
  • produkty trwałe (makarony, kasze, ryż, oleje).

Stworzenie "Spiżarni Caritas" stanowi uzupełnienie oferty Caritas Archidiecezji Gdańskiej dla osób ubogich. W centrali CAG działają obecnie łaźnia, punkt fryzjerski oraz kuchnia dla ubogich. - "Spiżarnia Caritas" uczyni tę ofertę bardziej kompleksową, ponieważ zaspokoi potrzeby osób, które z jakichś powodów nie mogą korzystać jadłodajni, a nie mają pieniędzy na zakup jedzenia - podkreśla M. Bławat-Krzyżowska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama