GN 3/2021 Archiwum

Dziadku, babciu, opowiedz...

Czy młodzi pamiętają, co obiecali papieżowi Franciszkowi w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Polsce?

Podczas ŚDM Ojciec Święty wielokrotnie zwracał się do młodych ludzi z bardzo konkretnym przesłaniem. Mówił o „zejściu z wygodnej kanapy” i zamienieniu jej na „wyczynowe buty”. Innym razem podkreślał: „Zatem, jeśli chcecie być nadzieją przyszłości, musicie przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci. Czy obiecujecie, że (...) będziecie częściej rozmawiać ze swoimi dziadkami?”. Odpowiedziało mu chóralne: „Taaaaak!”. Caritas Archidiecezji Gdańskiej postanowiła przypomnieć o złożonej kilka miesięcy temu obietnicy.

– Dlatego przygotowaliśmy konkurs literacko-historyczny pt. „Zadzwoń do dziadka”, dedykowany uczniom szkół ponadpodstawowych z naszej diecezji – mówi Marta Szulc, koordynator projektu. Każdy, kto chce wziąć w nim udział, powinien spotkać się ze swoim dziadkiem lub babcią, by posłuchać najciekawszej historii z ich życia, opisać ją w dowolnej formie literackiej (może być opowiadanie, wywiad, reportaż), a następnie przesłać pracę (maksymalnie 4 strony A4) do siedziby centrali Caritas Archidiecezji Gdańskiej (al. Niepodległości 778, 80-001 Sopot) do 24 kwietnia.

W konkursie chodzi o budowanie relacji międzypokoleniowej oraz aktywizowanie zarówno młodzieży, jak i osób starszych poprzez współdziałanie. – Chcemy uświadomić młodym, że bez poznania losów dziadków nie zrozumieją swoich korzeni i własnej tożsamości – tłumaczy M. Szulc. – Relacja między wnukami i dziadkami jest unikatowa. Pozwala spojrzeć na życie szerzej i pełniej. Tak rozumiemy przesłanie papieża Franciszka, które postanowiliśmy przypomnieć – dodaje ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Jak podkreślają organizatorzy, dodatkowym zadaniem konkursu jest trwałe pogłębienie relacji między wnukami i dziadkami oraz inspiracja do częstszych spotkań i wizyt. – Może kiedy młodzi ludzie przekonają się, że ich babcia czy dziadek przeżywali dziesiątki lat temu podobne rozterki emocjonalne, miłości, niezwykłe przygody, przyjaźnie, oderwą na dłużej wzrok od smartfonów, wylogują się z Facebooka. A ten czas przeznaczą na rozmowę ze swoimi dziadkami przy domowym cieście i herbacie nie tylko od święta, ale na co dzień – podkreśla M. Szulc.

Nadesłane prace oceni profesjonalne jury. Na jego czele stanie prof. Andrzej Januszajtis, wybitny znawca historii Gdańska. – Jesteśmy przekonani, że każda spisana przez wnuki opowieść będzie wyjątkowa. Być może okaże się, że dzięki naszemu konkursowi odkryjemy nieznane dotąd wątki z historii naszego regionu. Planujemy wspomnienia dziadków zaprezentować w specjalnej publikacji – mówi ks. Steć.

Do wygrania jest aż 50 wysokiej klasy rowerów. Każdy wart ok. 1 tys. zł. – Choć nagrodą w konkursie są rowery, to dla nas wygraną będzie każda chwila, którą młody człowiek spędzi z własnym dziadkiem, babcią. W świecie wirtualnych znajomości ten czas z drugim człowiekiem wydaje się bezcenny – podsumowuje ks. Steć. Szczegółowy regulamin konkursu można znaleźć na stronie: www.gdansk.caritas.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama