- Powstałe 25 lat temu diecezje i metropolie dziękują w tych dniach Panu Bogu za ćwierć wieku owocnej pracy duszpasterskiej. Nasza archidiecezja świętować będzie ten jubileusz w niedzielę 2 kwietnia podczas Mszy św. o 13.00 w archikatedrze oliwskiej - zapowiada abp Sławoj Leszek Głódź.
Metropolita gdański skierował do kapłanów, osób zakonnych i wiernych archidiecezji zaproszenie do udziału w niedzielnych uroczystościach jubileuszowych, które transmitowane będą przez TVP Polonia.
Arcybiskup podkreślił, że składane przez wiernych Credo obejmuje także wyznanie wiary w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół. Odnosi się ono zatem także do Kościoła, "który od ponad 1050 lat obecny jest na polskiej ziemi i od wieków jest obecny także tu, na Pomorzu".
Hierarcha w krótkich słowach nakreślił również kontekst historyczny przeżywanej uroczystości: "Swoją decyzją sprzed 25 lat Święty Jan Paweł II utworzył 14 nowych diecezji, a dotychczasowych 8 diecezji podniósł do rangi archidiecezji, tworząc nowe metropolie. Również diecezja gdańska, erygowana 30 grudnia 1925 roku, została podniesiona do rangi archidiecezji, a każdy jej biskup stał się arcybiskupem metropolitą gdańskim z prawem noszenia paliusza, który jest szczególnym znakiem łączności z ojcem świętym. Pierwszym metropolitą gdańskim został śp. abp Tadeusz Gocłowski" - przypomina abp Głódź.
Jak zaznacza metropolita, "głównym celem reorganizacji przeprowadzonej przez papieża Polaka było zbliżenie biskupów do wiernych i pełniejsze dostosowanie misji Kościoła - czyli wszechstronnie pojętej ewangelizacji - do warunków i wymagań, jakie stawiają czasy, w których żyjemy i w których wypadnie żyć następnym pokoleniom na naszej ojczystej ziemi".
Abp Głódź poinformował także wiernych, że kolejnym akcentem obchodów 25-lecia archidiecezji gdańskiej będzie uroczystość, której 7 maja o 12.00 na wzgórzu w Gdańsku-Świętym Wojciechu przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.
Z pytaniem o to, jak z gdańskiej perspektywy odczytywać należy decyzję św. Jana Pawła II o nowej organizacji kościelnej, zwróciliśmy się do historyka. - To dla nas ogromnie ważna rocznica i wielki powód do świętowania. Diecezja stała się archidiecezją i metropolią dla diecezji sufragalnych, które wówczas powstały - mówi ks. dr Leszek Jażdżewski, wykładowca GSD i autor książek o historii organizacji kościelnej na Pomorzu.
Ksiądz Jażdżewski podkreśla, że niezwykle istotne było, iż w skład archidiecezji gdańskiej weszło wiele dekanatów dawnej diecezji chełmińskiej z Żukowem, małym Trójmiastem, Puckiem, Helem i przepięknym opactwem żarnowieckim. Ponadto, mimo odłączenia od diecezji dekanatów położonych na Żuławach, archidiecezja zwiększyła swój obszar z 1926 km kw do 2500 km kw., stając się jednocześnie jedną z najgęściej zaludnionych diecezji w Polsce.
Ze względów organizacyjnych najważniejszy jednak był fakt, że do archidiecezji włączono wówczas cały obszar Gdańska oraz będąca częścią aglomeracji trójmiejskiej Gdynię. - Od momentu powstania diecezji gdańskiej w 1925 r. miasto niezwykle się rozwinęło. Nowe dzielnice, takie jak Gdańsk-Matarnia czy Gdańsk-Osowa, położone poza granicami dawnego Wolnego Miasta Gdańska, do 1992 r. znajdowały się w diecezji chełmińskiej. Było to dziwną i kłopotliwą sytuacją. Po wojnie mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu zaczęli też z czasem tworzyć jedną aglomerację miejską. Powstanie archidiecezji było to więc unormowaniem sytuacji, które przełożyło się w znaczący sposób na duszpasterstwo i dobro duchowe wiernych. Dlatego mamy za co dziękować Panu Bogu - podkreśla historyk.