Nowy numer 15/2024 Archiwum

Świętowanie we wspólnocie

Zaproszenie na liturgię Triduum Sacrum oraz świąt Zmartwychwstania Pańskiego pod przewodnictwem metropolity.

- Wielki Czwartek i Msza Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek i liturgia na cześć męki Pańskiej oraz Wigilia Paschalna i Rezurekcja ku czci zmartwychwstałego Pana to najważniejsze uroczystości w roku liturgicznym. Wszystko, co Jezus uczynił dla naszego zbawienia, znajduje swój szczyt i wypełnienie w tych właśnie dniach - podkreśla ks. dr Krystian Kletkiewicz, główny ceremoniarz diecezji gdańskiej i dyrektor Wydziału Duszpasterskiego kurii.

Jak zaznacza ks. Kletkiewicz, właściwe przeżycie tego świętego czasu możliwe jest tylko we wspólnocie Kościoła. Naturalnym miejscem doświadczenia łaski staje się w przypadku większości wiernych ich wspólnota parafialna. Jednak modlitwa z pasterzem diecezji zyskuje tu szczególny charakter. - Pascha to przejście z grzechu do łaski, ze śmierci do życia, z ciemności do światłości. Przeżywanie tych świąt w jedności z pasterzem archidiecezji abp. Sławojem Leszkiem Głódziem ukazuje jedność Kościoła i umacnia poczucie wspólnoty - podkreśla kapłan.

Sam metropolita w słowie do wiernych zaznacza wagę nadchodzących świąt. "Blask chwały zmartwychwstałego Pana, który nas opromienia, jest dla nas darem i jednocześnie zobowiązaniem, abyśmy byli odważnymi i wiarygodnymi świadkami Jego miłosierdzia" - napisał abp Głódź.

Uroczystości w katedrze oliwskiej, którym przewodniczyć będzie metropolita:

Wielki Czwartek

● godz. 10.00 - Msza Krzyżma

● godz. 18.00 - Msza Wieczerzy Pańskiej

Wielki Piątek

● godz. 18.00 - Liturgia Męki Pańskiej

Wielka Sobota

● godz. 20.00 - Wigilia Paschalna

Niedziela Wielkanocna

● godz. 6.00 - Rezurekcja

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy