Nowy numer 39/2023 Archiwum

Anna Maria Anders odwiedziła Muzeum II Wojny Światowej

Córka gen. Andersa zadeklarowała chęć przekazania placówce większej liczby pamiątek po ojcu.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders 23 kwietnia w towarzystwie wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha i dyrektora placówki Karola Nawrockiego odwiedziła Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Córka gen. Władysława Andersa po obejrzeniu gabloty z pamiątkami po ojcu, które są eksponowane na wystawie głównej oraz po zapoznaniu się z materiałami multimedialnymi dotyczącymi wojennej działalności gen. Andersa, oceniła, że pamiątek jest zbyt mało (w placówce eksponowane są dwie pamiątki), a materiały multimedialne dotyczące Armii Andersa - zbyt skromne.

Minister zadeklarowała chęć przekazania muzeum większej liczby pamiątek po ojcu. Wyjaśniła, że przejrzy rzeczy gen. Andersa, które jeszcze posiada oraz przyjrzy się przedmiotom, które wcześniej trafiły do innych placówek muzealnych i naukowych.

A. M.  Anders oceniła też, że na wystawie stałej zbyt mało miejsca poświęcono wywózkom na Sybir. Zaznaczyła jednak, że to wstępna ocena po pobieżnym zapoznaniu się z ekspozycją. Zapowiedziała, że z pewnością wróci do muzeum, które - jak mówiła - "jest fascynujące, świetnie zrobione".

Z Muzeum II Wojny Światowej A.M. Anders udała się do bazyliki Mariackiej, gdzie uczestniczyła w uroczystej Eucharystii z okazji 75. rocznicy odznaczenia gen. Andersa Złotym Krzyżem Virtuti Militari za kampanię wrześniową 1939 r. przez Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i Premiera Rządu RP na uchodźstwie gen. Władysława Sikorskiego.

Po Mszy św. nastąpiło złożenie wieńców pod tablicą poświęconą żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych.

Po południu Anders, która pełni też funkcję pełnomocnika prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, ma wziąć udział w otwarciu Polonijnego Centrum Sportów Wodnych w gdańskich Górkach Zachodnich, gdzie odbędzie się też uroczystość nadania tytułów "Członka Honorowego Światowej Federacji Sportu Polonijnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast