Nowy numer 39/2023 Archiwum

Szukasz pomysłu na majówkę?

Co w pierwsze majowe dni oferują Gdańsk, Sopot i Gdynia? Sprawdziliśmy.

Przez cały długi weekend majowy, czyli od 29 kwietnia do 3 maja, w godz. od 10 do 18 gdańskie Centrum Hewelianum zaprasza na "Hewelianówkę". Podczas pokazów w planetarium będzie można wykraść tajemnice gwiazdom, a na "Pokazie na 100 fajerek" - przygotować tajemne mikstury. Natomiast na kreatywnym placu zabaw będzie można wznosić budowle, o jakich nie śniło się jeszcze architektom... ani nadzorowi budowlanemu.

Niezwykłą przygodę przeżyją również ci, którzy skorzystają z majówkowej oferty Twierdzy Wisłoujście. Na dziedzińcu za pomocą tradycyjnych narzędzi wszyscy chętni będą mogli skręcać możliwie najdłuższą linę okrętową. Nie zabraknie też strefy relaksu - ogniska oraz kuchni polowej. Dzięki ofercie "Gdańsk z Kajaka" będzie można wypożyczyć kajak w centrum miasta, a w jego cenie znajdzie się również bilet wstępu do twierdzy.

1 maja otwarciu Wartowni nr 1 na Westerplatte towarzyszyć będą pokaz rekonstruktorski oraz prezentacja repliki armaty przeciwpancernej bofors kal. 37 mm, z której zostanie oddany strzał o godz. 12. Pokazy zostaną wykonane przez członków Harcerskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Dodatkowo stacjonować tu będzie oryginalna kuchnia polowa. Przygotowane zostaną dwa kotły grochówki według regulaminu Wojska Polskiego II RP. Taką zupę jedli żołnierze m.in. we wrześniu 1939 roku.

Na majówkę (2.05) zaprasza także gdyńskie Muzeum Emigracji. Organizatorzy zabiorą wszystkich zwiedzających w niezwykłą podróż, podczas której śmiałkowie przeżyją ekscytujące przygody i odkryją nowe kultury oraz zwyczaje. "To okazja do wymiany doświadczeń i interaktywnej zabawy dla całej rodziny. Dworzec Morski cofnie się w czasie do lat 30. ubiegłego wieku. Na fasadzie budynku pojawi się historyczny napis: »Gdynia-Ameryka«". W programie atrakcje dla młodszych i starszych - bajka improwizowana, koncert zespołu Jerz Igor, warsztaty taneczne oraz klasyka kina amerykańskiego na dużym ekranie.

Inspirację dla wydarzeń tegorocznej "Sopockiej Majówki" (30.04-3.05) stanowi postać i twórczość Janusza Hajduna, kompozytora i pianisty związanego z Sopotem, absolwenta sopockiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, szerokiej publiczności znanego z takich przebojów jak "Niech no tylko zakwitną jabłonie" do słów Jerzego Afanasjewa. W programie m.in. koncert Lao Che, wystawa zdjęć J. Hajduna na kościele św. Jerzego oraz pokazy filmów krótkometrażowych z muzyką J. Hajduna. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych i seniorów. W Muszli Koncertowej przy molo odbędzie się potańcówka z udziałem DJ Wiki zaś na sopockich Błoniach - piknik rodzinny połączony z warsztatami i zajęciami sportowymi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast