GN 29/2021 Archiwum

Układanka Pana Boga

– Kobieta spełniona będzie obdarzała innych wszystkim, co ma najpiękniejszego. Miłość, czułość, delikatność, troska – to wszystko kobieta otrzymała od Stwórcy w pakiecie – mówi Ewa Pankiewicz, jedna z uczestniczek inicjatywy „Kobieta jest Boska”.

Wszystko zaczęło się ponad 50 lat temu. Wówczas to, po II wojnie światowej, przybyłe z Wilna siostry Matki Bożej Miłosierdzia osiedliły się w położnej na peryferiach Gdańska dzielnicy. W zamian za utracony klasztor otrzymały niewielki domek nieopodal wojciechowego wzgórza. Ich cicha obecność zaczęła promieniować na pobliskich mieszkańców. Duch modlitwy i serdeczne podejście do świeckich sprawiły, że przy klasztorze sióstr „od zawsze” gromadziła się młodzież, szczególnie młode dziewczyny. – Można powiedzieć, że siostry wychowały całe pokolenia okolicznych mieszkańców – mówi Małgorzata Ebertowska, główna pomysłodawczyni przedsięwzięcia „Kobieta jest Boska”.

Kobiety kobietom Jest ich 15. Większość z nich z działającym w Gdańsku-Świętym Wojciechu klasztorem sióstr miłosierdzia związała się jeszcze w dzieciństwie. Niektóre śpiewały w prowadzonej przez siostry scholi. Wyjeżdżały też z nimi na wakacyjne wędrówki po Polsce. Poza tym różni je wszystko: temperament, wykształcenie, wykonywane zawody. Dostrzegają jednak, że większość z nich wybrała kierunki, w których główną dziedziną aktywności jest pomoc człowiekowi. Niedawno wpadły na pomysł, by podzielić się swoim doświadczeniem Boga z innymi kobietami. – Kobieta powołana jest do tego, by odnajdować w sobie piękno Stwórcy i obdarzać nim innych. Te, które spotykam na ulicy, często chodzą smutne, nieświadome darów, jakimi obdarzył je Bóg. Sama przeszłam przez podobne doświadczenie. Nie zawsze czułam się kobietą stworzoną na wzór i podobieństwo Boga. Dostałam jednak od Boga dar. A człowiek wierzący chce się dzielić tym, co otrzymuje od Niego. Czuję w sercu misję, żeby do takich kobiet trafiać. To pragnienie się pogłębiało, jednak nie było pomysłu, jak je zrealizować – mówi Ewa Pankiewicz, żona i matka dwóch synów, która na co dzień uczestniczy we wspólnocie Domowego Kościoła.

Opowiada, że kiedy zadzwonił telefon z propozycją, by włączyła się w dzieło pomocy kobietom w odczytywaniu ich powołania, nie wahała się ani chwili. Fanpagem i modlitwą Pierwszą inicjatywą, o jakiej pomyślały, było przygotowanie rekolekcji dla kobiet. Czuły jednak, że najpierw muszą stworzyć szersze środowisko, które włączy się w ich działania. Założyły więc na Facebooku stronę, której zadaniem było dotarcie z ewangelicznym przesłaniem do innych kobiet. Po pewnym czasie postanowiły swoją troską objąć także małżeństwa, które mają problemy z płodnością. – Z dnia na dzień przybywało „lajków”. Nie spodziewałyśmy się aż takiego odzewu. W ciągu tygodnia zgłosiły się 43 pary z prośbą o modlitwę w intencji poczęcia dziecka – opowiada M. Ebertowska.

Za wszystkie pary, które zgłosiły się przez facebookową stronę, modlą się zarówno siostry, jak i stworzona przez kobiety wspólnota. – Ta modlitwa szczególnie intensywna jest przez pierwsze 8 dni miesiąca. Wówczas na naszym fanpage’u pojawiają się posty zawierające modlitwy, świadectwa, informacje o świętych matkach czy sanktuariach, które warto odwiedzić, starając się o potomstwo. Zachęcamy także, by 8. dnia kto może uczestniczył we Mszy św. i przyjął w tej intencji Komunię św. – Dzisiaj wiemy, że jedna z par oczekuje już na potomstwo – opowiada Małgorzata.

Jak dodaje, 8. dzień miesiąca nie jest terminem przypadkowym. Nawiązuje do przeżywanej w Kościele uroczystości Niepokalanego Poczęcia, która obchodzona jest 8 grudnia. Prawdziwe piękno – Każda kobieta, nawet jeżeli do tego się nie przyznaje, pragnie być piękna. Często jednak tego piękna kobiety szukają nie tam, gdzie można je znaleźć. A świat podpowiada różne rzeczy. Wystarczy jednak zanurzyć się w Bogu, spojrzeć w lustro Jego miłości, aby zobaczyć, jak piękną Bóg stworzył każdą kobietę – zapewnia E. Pankiewicz. – To piękno buduje także relacje w małżeństwie. Kiedy kobieta rozkwita, rozkwita także mężczyzna. Jeżeli czuje się szczęśliwa, to daje szczęście. Szczęśliwa kobieta to szczęśliwa żona, matka i szczęśliwa rodzina – mówi ks. Łukasz Grelewicz, opiekun wspólnoty.

W planach grupy, oprócz stałej modlitwy za kobiety i małżeństwa pragnące potomstwa, jest zorganizowanie rekolekcji dla pań. Potrwają one w domu sióstr w Świętym Wojciechu od 9 do 11 czerwca. Członkinie wspólnoty wraz z Andrzejem Duffkiem, który zajął się sprawami promocji ich działań, myślą już także nad zorganizowaniem pielgrzymki z Oliwy do Matemblewa. Chcą także, by proponowana kobietom formacja oddziaływała na całe polskie społeczeństwo. Więcej informacji o inicjatywie na facebookowym profilu: „Kobieta jest Boska”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama