Nowy numer 30/2021 Archiwum

Zawsze blisko Kościoła

– „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – niech ta piękna dewiza przyświeca waszej służbie, która jest powołaniem – mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

Z okazji Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka oraz 25. rocznicy powołania Państwowej Straży Pożarnej w bazylice Mariackiej w Gdańsku 11 maja odprawiona została uroczysta Eucharystia. Przewodniczył jej abp Głódź. – Trzeba wyraźnie powiedzieć, że ze wszystkich służb mundurowych najbliżej Kościoła zawsze byli strażacy – rozpoczął homilię metropolita gdański, a następnie krótko przypomniał życiorys św. Floriana, patrona straży pożarnej.

– Jego życie przypadło na okres strasznych prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego Dioklecjana. Florian ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. Wrzucono go do rzeki z kamieniem uwiązanym do szyi. Do końca był wierny Bogu, któremu zawierzył – mówił abp Głódź. – W naszych kościołach od XVIII wieku śpiewano suplikacje: „Święty Boże, Święty mocny, od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas, Panie”. Wiemy, że ogień jest wielkim żywiołem. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nie skupiacie się jedynie na gaszeniu pożarów. Dzisiaj wymiarów pomocy jest bardzo wiele. Jesteście tam, gdzie są klęski żywiołowe, udzielacie pomocy medycznej, ratujecie ludzi z wypadków samochodowych. Za każdy aspekt waszej ciężkiej pracy dziękujemy – podkreślił metropolita. – Dzień strażaka to dzień św. Floriana. Czcząc jego zwycięstwo na ziemi, czcijmy także to, co odnosi się do naszego ducha – sumienie, prawość, odwagę i poświęcenie. Tych przymiotów ducha w święto waszego patrona wszystkim życzę – zakończył arcybiskup.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama