Sztuka nie niszczy, ale buduje

W Gdańsku odbywa się ogólnopolska konferencja naukowa "Musica sacra".

W Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku 16 i 17 maja już po 14. odbywa się ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu "Musica sacra". Tematem przewodnim sympozjum jest "Tożsamość muzyki sakralnej w dialogu z kulturą współczesną".

- Inspiracją dla tegorocznej edycji konferencji była 50. rocznica opublikowania instrukcji "Musicam sacram". To dokument, który ukazał się po Soborze Watykańskim II i dotyczył muzyki w świętej liturgii. Jego treść pozostaje aktualna i ukazuje nam potrzebę dialogu i otwarcia na to, co nowe. Nowe nie oznacza jednak zerwania z wielowiekową tradycją muzyczną w Kościele - mówi ks. prof. Jacek Bramorski, organizator konferencji, teolog muzyki.

- Jak realizować ten dialog i łączyć stare z nowym? Ciekawą odpowiedź daje jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów papież Benedykt XVI. Ojciec Święty uczy, że przemiany w Kościele, także w dziedzinie muzyki sakralnej, nie mogą sprowadzać się do twierdzenia: "Wszystko, co stare, było złe i wymaga odrzucenia". Wręcz przeciwnie. Benedykt XVI mówi o hermeneutyce ciągłości: "Mądry człowiek wydobywa ze skarbca stare i nowe". Ciągłość jest poszanowaniem tradycji, a jednocześnie otwarciem na to, co nowe - dodaje.

Ks. prof. Bramorski podkreśla, że "nie można w sposób bezkrytyczny przyjmować do muzyki liturgicznej elementów rocka czy popu". - To nie ma nic wspólnego z sacrum i wyrażaniem tajemnicy Boga i wiary. To już nie jest dialog. To - jak mawiał ostro Joseph Ratzinger - "prostytucja uprawiana z antykulturą". We współczesnej muzyce, teatrze, malarstwie i innych dziedzinach sztuki nierzadko pojawiają się elementy bluźniercze, poniżające godność człowieka. Podstawowa triada - piękno, dobro i prawda - zobowiązuje każdego artystę. Sztuka nie niszczy. Sztuka buduje - podsumowuje.

Pierwszego dnia uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów poświęconych m.in. chorałowi gregoriańskiemu, muzyce liturgicznej w kontekście rozważań Josepha Ratzingera oraz carillonowi kościoła św. Katarzyny.

Drugi dzień konferencji rozpocznie się o 9.30 od wykładu ks. dr. hab. Roberta Tyrały pt. "Instrukcja Musicam Sacram z chóralnej perspektywy w Kościele powszechnym. Percepcja i rezonans. Perspektywa i szansa dla chóralistyki na przyszłość".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..