Nowy numer 30/2021 Archiwum

Dialog między nowym a starym

W Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki 16 i 17 maja już po 14. odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa z cyklu „Musica sacra”.

Tematem przewodnim sympozjum była „Tożsamość muzyki sakralnej w dialogu z kulturą współczesną”. − Inspiracją była 50. rocznica opublikowania instrukcji „Musicam sacram”. To dokument, który ukazał się po Soborze Watykańskim II i dotyczył muzyki w świętej liturgii. Jego treść pozostaje aktualna i ukazuje nam potrzebę dialogu i otwarcia na to, co nowe. Nowe nie oznacza jednak zerwania z wielowiekową tradycją muzyczną w Kościele − mówi ks. prof. Jacek Bramorski, organizator konferencji, teolog muzyki. − Nie można w sposób bezkrytyczny przyjmować do muzyki liturgicznej elementów rocka czy popu. To nie ma nic wspólnego z sacrum i wyrażaniem tajemnicy Boga i wiary.

To już nie jest dialog. To – jak mawiał ostro Joseph Ratzinger – „prostytucja uprawiana z antykulturą” − dodaje. Ks. prof. Bramorski podkreśla, że we współczesnej muzyce, teatrze, malarstwie i innych dziedzinach sztuki „nierzadko pojawiają się elementy bluźniercze, poniżające godność człowieka”. − Podstawowa triada − piękno, dobro i prawda – zobowiązuje każdego artystę. Sztuka nie niszczy. Sztuka buduje − podsumowuje. Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów poświęconych m.in. chorałowi gregoriańskiemu, muzyce liturgicznej w kontekście rozważań J. Ratzingera oraz carillonowi kościoła św. Katarzyny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama