Nowy numer 09/2024 Archiwum

Prorok zagłady

- Życie Jeremiasza przebiega w czasie największego kryzysu w wymiarze religijnym, politycznym i społecznym w całej historii biblijnego Izraela - mówi s. Judyta Pudełko.

W środę 24 maja w auli Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego odbyły się kolejny wykład w ramach działającej przy GAKT Szkoły Biblijnej.

Wydarzenie zgromadziło kilkudziesięciu słuchaczy w różnym wieku, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o proroku Jeremiaszu.

W tematykę spotkania, które odbyło się pod hasłem: "Prorok Jeremiasz: kryzys przyjęcia Bożego Słowa" wprowadziła słuchaczy s. Judyta Pudełko, biblistka z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. - Niech was nie zmyli "kryzys" w tytule konferencji. Wielu, może kojarzyć się z czymś negatywnym, a tymczasem pochodzące z greckiego słowo oznacza m.in. "rozdział", "podział", "decyzję" - wyjaśnia s. Judyta.

- Jeremiasz żyje w ekstremalnie ciężkich czasach dla swojego narodu. Sam jest również bardzo mocno w ten dramat wciągnięty - bardzo boleśnie tę rzeczywistość przeżywa - mówi s. Judyta.

Prelegentka podkreśliła jednocześnie, że w historii życia proroka, te dramatyczne wydarzenia nie są najważniejsze. - Każdy z nas przeżywa w swoim życiu - w mniejszym lub większym stopniu - jakieś "trzęsienia ziemi", jakieś "najazdy babilońskie", jakieś "zburzenia Świątyni". Najważniejsze, abyśmy potrafili w tych doświadczeniach spotkać Boga, wsłuchać się w Jego głos - pozwolić się poprowadzić. Tak uczynił prorok Jeremiasz - mówi.

Prelegentka wyjaśnia, że Jeremiasz jest człowiekiem apostolskiej samotności, gdyż głosi w społeczeństwie, które słowo Boga i proroka odrzuca - nie obawiając się konsekwencji.

- Staje się dla swoich rodaków znakiem odrzuconego Boga i prorokiem zagłady. Jednocześnie, mimo tych doświadczeń, nadal ufa i wierzy - wskazuje na absolutny prymat Stwórcy. Bo przecież Bóg jest kresem naszej drogi - ostatecznym przeznaczeniem człowieka - podkreśla prelegentka.

S. Judyta zaznacza, że decydując się na bliską relację z Bogiem powinniśmy być przygotowani na wyzwania. - Spotkanie ze słowem Bożym nie zawsze jest proste. Jeżeli zdecydujemy się na osobistą i bliską więź z Bogiem to pamiętajmy, że nie jest to rzeczywistość statyczna i wymaga od nas pewnego wysiłku i zaangażowania. Prorok Jeremiasz jest na to doskonałym przykładem - tłumaczy prelegentka.

Wykład miał charakter otwarty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama