Nowy numer 29/2021 Archiwum

Buntownik posłuszny Bogu

W Gdyni odbędzie się konferencja poświęcona ks. Franciszkowi Blachnickiemu.

W Zespole Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli 27 maja w godz. 9-18.00 odbędzie się konferencja #podziwiamBlachnickiego - punkt kulminacyjny diecezjalnych obchodów 30. rocznicy śmierci ks. Franciszka Blachnickiego.

- Tego dnia, zarówno w osobach uczestników jak i prelegentów, spotka się historia Ruchu Światło-Życie - największej polskiej katolickiej wspólnoty, której korzenie sięgają okresu PRL. Wówczas oazy zaczęły formować ludzi wolnych od lęku, dojrzałych i odpowiedzialnych chrześcijan, co kontynuują do dziś. Z drugiej strony, na konferencji pojawią się tematy poświęcone uniwersalnej wizji formacyjnej ks. Blachnickiego na przykładzie Brazylii, aktualnym wyzwaniom stojącym przed Oazą oraz modelowi funkcjonowania parafii - mówi Monika Baran, współorganizatorka.

- Testament ks. Blachnickiego pozostawiony Polakom jest tak samo aktualny, jak aktualna jest Ewangelia. Pryncypia są niezmienne. To, co się zmieniło, to realia. Ks. Blachnicki walczył ze zniewoleniami człowieka. Dzisiaj jest ich znacznie więcej niż w jego czasach - uzależnienie nie tylko od alkoholu, ale także hazardu, pornografii, narkotyków, dopalaczy. Pracoholizm, rozpady małżeństw, problemy z komunikacją w rodzinach. W kontekście tych zagrożeń głos ks. Franciszka jest być może jeszcze bardziej potrzebny niż kilkadziesiąt lat temu - podkreśla Robert Sobczyk z Diakonii Komunikowania Społecznego Ruchu Światło-Życie.

- Ks. Franciszek był niepokornym nonkonformistą, buntownikiem posłusznym Panu Bogu, prorokiem wybiegającym myślami poza swoją epokę. Intelektualistą i charyzmatykiem jednocześnie. Człowiekiem, którego nie złamali ani naziści, ani komuniści. Czy może być lepszy wzór do naśladowania? - dodaje.

Prelegentami konferencji będą m.in. bp Edward Zielski, ordynariusz diecezji Săo Raimundo Nonato w Brazylii, bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, były moderator generalny Ruchu Światło-Życie, a także postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego, ks. dr Marek Sędek, obecny moderator generalny Ruchu Światło-Życie oraz ci, którzy w latach 70. sprowadzili Oazy na Pomorze.

Wydarzenie będzie połączone z Diecezjalnym Dniem Wspólnoty Ruchu Światło-Życie (rozpoczęcie o godzinie 15).

Szczegółowy program konferencji TUTAJ i TUTAJ.

Patronat nad konferencją objął "Gość Niedzielny". Relacja z wydarzenia na www.gdansk.gosc.pl oraz w 22. numerze "Gościa Gdańskiego" na 4 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama