Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Każda rodzina jest piękna

Organizacja kolejnego Marszu dla Życia i Rodziny w archidiecezji gdańskiej idzie pełną parą. Także tym razem nie zabraknie atrakcji dla starszych i młodszych - będzie głośno i, jak zawsze, bardzo radośnie.

- To będzie wielkie i bardzo radosne wydarzenie. W końcu nie spotykamy się, żeby protestować, ale wyrazić naszą pochwałę dla życia i rodziny - mówi Waldemar Jaroszewicz, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Gdańsku, główny organizator wydarzenia.

Cała idea organizacji wydarzenia dla życia i rodziny wiąże się nierozerwalnie z Janem Pawłem II, który w czasie swojego pontyfikatu bardzo mocno te wartości promował. Tym radośniejsze będzie tegoroczne świętowanie, gdyż przemarsz przypada w 30. rocznicę wizyty papieża Polaka w Gdańsku. - Wielu z nas zna i pamięta jego nauczanie. Marsz będzie okazją do zaszczepienia w innych wartości przekazywanych przez papieża. Stąd również hasło, tradycyjnie nawiązujące do świętego: "Jan Paweł II - promotor godności życia i rodziny" - mówi W. Jaroszewicz.

Nie chodzi jedynie o przejście ulicami Gdańska, ale również o edukację i ewangelizację osób, które w jego pobliżu się znajdą. Tak, jak w ubiegłych latach, idea ta realizowana będzie poprzez publiczne świadectwa tych, dla których rodzina to wartość nadrzędna. Bo chcą pokazać światu, że każde dziecko w rodzinie jest źródłem szczęścia i radości, także to niepełnosprawne. Każda rodzina jest piękna, a szczególnie duża rodzina.

W organizację wydarzenia bardzo chętnie angażują się osoby młode. - Plakat promujący marsz to autorski projekt naszej koleżanki Ani Tatar, studentki ASP, która sama wyszła z inicjatywą przygotowania go. Mamy nadzieję, że będzie to zachęta dla młodych, aby w wydarzenie się włączyć, gdyż to oni stoją na progu budowania rodziny - dodaje przewodniczący W. Jaroszewicz.

Każdego, kto zdecyduje się wziąć udział w marszu, organizatorzy proszą o przyniesienie pieluszek jednorazowych, aby wspomóc Dom Samotnej Matki. - Jest to konkretna pomoc dla samotnych matek, które - mimo trudnej sytuacji - zdecydowały się urodzić - podkreśla W. Jaroszewicz.

Także tym razem w wydarzeniu udział weźmie Mały Jaś, czyli naturalnej wielkości model 10-tygodniowego dziecka. - Ma zaledwie 5 cm i najlepiej obrazuje, że to, co niektórzy uznają za bezkształtny embrion, jest małym bezbronnym człowiekiem - wyjaśnia W. Jaroszewicz.

Aby podkreślić, że marsz odbędzie się w 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Gdańsku, organizatorzy proszą również o zabranie ze sobą pamiątek z tym wydarzeniem związanych. - Chusty, czapki - wszystko to, co przypominać będzie o tamtej pielgrzymce - dodaje W. Jaroszewicz.

VIII Marsz dla Życia i Rodziny w archidiecezji gdańskiej wystartuje 11 czerwca po zakończeniu Eucharystii, która rozpocznie się o godz. 12 w bazylice Mariackiej. Barwny korowód dla życia przejdzie ulicami Gdańska, aż do pomnika Poległych Stoczniowców, gdzie zakończy się koncertem uwielbieniowym.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama