Nowy numer 32/2022 Archiwum

Pierwszą pozdrawiam Gdynię

– Odkryjmy w Bogu sens życia. Nieśmy radość z odkrycia Boga po peryferie świata – mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

Uroczysta Eucharystia w gdyńskim kościele NMP 11 czerwca była pierwszym akcentem obchodów 30. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II na Wybrzeżu. Przewodniczył jej abp Głódź, metropolita gdański. Wraz z nim Mszę św. sprawowało ponad 20 kapłanów. Podobnie jak w czasie wizyty papieża, podczas modlitwy obecna była figura MB Swarzewskiej, Królowej Polskiego Morza. Uroczystości uświetniły Kompania Honorowa i Orkiestra Marynarki Wojennej oraz Cappella Gedanensis.

W homilii hierarcha przybliżył wiernym wymiar teologiczny przeżywanej uroczystości Trójcy Świętej. – Chrześcijanin każdy dzień rozpoczyna znakiem krzyża. Jest świadom tego, że Trójca jest wspólnotą prawdziwej miłości, i stara się tę miłość przenieść na bliźnich – mówił. Przypomniał także okoliczności spotkania z Ojcem Świętym oraz treść jego nauczania. – Wielki tłum, ponadpółmilionowy, wypełniał cały skwer Kościuszki, tę ogromną, długą i przestronną promenadę – mówił abp Głódź. – Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta – podkreślał. „Jako pierwszą pozdrawiam Gdynię. Chociaż rosłem na ziemi polskiej daleko stąd, to jednak mogę powiedzieć, że rosłem równolegle z tym miastem, które stało się poniekąd symbolem naszej drugiej niepodległości” – przypomniał słowa papieża hierarcha. – Jan Paweł II nauczał nas, że człowiek jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła, drogą wyznaczoną przez samego Chrystusa, drogą, która nieodmiennie prowadzi przez tajemnicę wcielenia i odkupienia – dodał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama