- Ekspozycja "Stefan Rowecki - Grot" to 25 plansz, które przedstawiają życie generała od momentu urodzenia aż do chwili aresztowania - wyjaśnia dr Tomasz Gliniecki, wicedyrektor MIIWŚ.
Wystawa powstała dla uczczenia 122. urodzin tego wybitnego Polaka. - Bez wątpienia gen. "Grot" był jedną z bardzo ważnych postaci w czasie II wojny światowej. Potwierdza to jego życiorys - pełnił funkcję szefa sztabu i zastępcy dowódcy głównego Służby Zwycięstwu Polski, był również wicekomendantem, a następnie komendantem głównym ZWZ na cały kraj, a od lutego 1942 r., po zmianie ZWZ na AK, był jej dowódcą, jak również dowódcą Sił Zbrojnych w kraju, a także generałem dywizji Wojska Polskiego - wylicza dr Gliniecki.
- Przechodząc do kolejnych plansz, możemy poznać rodzinę generała, jego pasje, przyjrzeć się życiu prywatnemu, prześledzić publikacje, a - co najważniejsze - dowiedzieć się więcej o jego działalności w czasie wojny - wyjaśnia wicedyrektor. Są też meldunki dotyczące Katynia. Depesze do gen. Sikorskiego z 1943 r., informujące o odnalezieniu masowych grobów na terenie Koziej Góry pod Smoleńskiem, jak również o propagandzie niemieckiej w sprawie Katynia i o nastrojach polskiego społeczeństwa po ujawnieniu tej zbrodni.
Wystawy czasowe mają być dopełnieniem wystawy głównej MIIWŚ. - Chcemy, aby nasi goście mogli bliżej poznać życiorysy polskich bohaterów II wojny światowej – mówi dr Gliniecki. - Pomysł na tę ekspozycję zrodził się w głowie dr. Wojciecha Giermaziaka, dyrektora Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie, który nawiązał współpracę z Archiwum Akt Nowych posiadającym największy zasób dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego. Wyboru dokumentów i zdjęć dokonał wicedyrektor archiwum Mariusz Olczak - wyjaśnia wicedyrektor.
Dr Gliniecki zaznacza jednocześnie, że gen. Rowecki jest najlepszym przykładem na to, że historia II wojny światowej nie jest tematem wyczerpanym. - Aresztowanie "Grota" to wciąż wiele znaków zapytania, które czekają na wyjaśnienie. Może przyszłość przeniesie nam choć częściowe rozwiązanie tej zagadki. Stąd w muzeum jesteśmy przygotowani, aby tę narrację poszerzać o nowe, historyczne fakty - zaznacza wicedyrektor.
Wystawa znajduje się w holu, przy wejściu do głównej ekspozycji. Potrwa przez najbliższy miesiąc i oglądać ją można bezpłatnie.
Więcej na temat ekspozycji w najbliższym numerze "Gościa Gdańskiego" na 2 lipca.