Nowy numer 26/2022 Archiwum

Potęga brzmienia

W Gdańsku rozpoczął się 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

W bazylice Mariackiej w Gdańsku 30 czerwca rozpoczął się 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Tegoroczną imprezę kulturalną zainaugurował koncert w wykonaniu organisty Marka Rogalskiego oraz Chóru Kameralnego "441 Hz" pod batutą Anny Wilczewskiej. Artyści zaprezentowali utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Erlanda von Kocha, Georga Muffata.

Podczas kolejnych 10 koncertów wystąpią artyści z USA, Szwajcarii, Francji, Szwecji i Polski, którzy wykonają zróżnicowany repertuar organowy i chóralny, obejmujący dzieła wszystkich epok. Zaprezentują szeroką paletę stylów - od dawnych dzieł mistrzów muzyki organowej, poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków, po muzykę współczesną.

- Bazylika Mariacka - największy w Europie ceglany kościół - gwarantuje słuchaczom wspaniałą akustykę oraz szeroką gamę doznań estetycznych i muzycznych. Wszyscy artyści podczas festiwalu zagrają na wyjątkowym instrumencie. Organy znajdujące się obecnie w gdańskiej świątyni są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 roku z kościoła św. Jana - mówi prof. Bogusław Grabowski.

Następne koncerty będą odbywały się w każdy piątek o godz. 20.15 (najbliższy 7 lipca). 15 sierpnia o godz. 20.30 organizatorzy zapraszają na koncert specjalny z okazji święta odpustowego Wniebowzięcia NMP. Festiwal potrwa do 1 września.

Patronat medialny nad festiwalem objął "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama