- Ta uroczystość jest świętem Kaszubów, świętem kaszubszczyzny i tych wszystkich, którzy szanują i pielęgnują wartości - mówił w Rumi bp Zbigniew Zieliński.
Tysiące Kaszubów mieszkających w Polsce i za granicą spotkało się w sobotę 1 lipca w Rumi podczas XIX Światowego Zjazdu Kaszubów. Tradycyjnie część gości przybyła na miejsce spotkania pociągiem "Transcassubia", który dotarł na rumski dworzec o godz. 10.20. Pasażerowie wspólnie z oczekującymi ich na dworcu gospodarzami przemaszerowali do sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie odprawiona została uroczysta Msza św. Eucharystii przewodniczył bp Zieliński.
- Światowy Zjazd Kaszubów to nie tylko wielka impreza plenerowa, promocja kultury i dorobku Kaszubów czy odwołanie się do pięknych zwyczajów, ale także odwołanie się do wiary, która przenikała w sposób naturalny i oczywisty tradycję i kulturę kaszubską - mówił hierarcha. - Na ołtarzu składamy dziękczynienie za to bogate dziedzictwo. Jesteśmy jednak nie tylko jego spadkobiercami. Ono zostało nam także zadane. Sam jestem dłużnikiem tego dziedzictwa, chociażby z powodu pochodzenia mojej mamy, która przyszła na świat na ziemi chmieleńskiej. Dzisiaj, przeżywając z wami ten zjazd Kaszubów, spłacam zaciągnięty wówczas dług - zaznaczał bp Zieliński. - Ta Msza św. jest połączeniem wdzięczności i odkrywania zadań, jakie przed nami stają.
- Sięgamy dzisiaj do tego, co tradycję, kulturę i całą kaszubszczyznę zrodziło - mówił bp Zbigniew Zieliński ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Po Mszy św. Kaszubi w kolorowym pochodzie przeszli na stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi, gdzie oficjalnie otwarto XIX Światowy Zjazd Kaszubów.
Po oficjalnym otwarciu imprezy na scenie wystąpili m.in.: Zespół Pieśni i Tańca "Gdynia", uczestnicy "Kaszubskiego Idola", Fucus oraz finaliści projektu "Rumski Wokal".
Jak co roku, na uczestników zjazdu czekało wiele atrakcji. W hali MOSiR odbył się turniej tradycyjnej, karcianej gry w baśkę, która powstała na Kaszubach na przełomie I i II połowy XIX wieku.
Poza tym wśród wielu stoisk rozstawionych w pobliżu MOSiR można było skosztować kaszubskich smakołyków, kupić wytwory rękodzieła i książki o tematyce regionalnej, zażyć tabaki oraz posłuchać ulicznych występów.
Zjazdy Kaszubów organizowane są przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie od 19 lat na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. W 1999 roku utworzono samorząd województwa pomorskiego, w skład którego weszły wszystkie miejscowości rdzennie zamieszkiwane przez Kaszubów.