Nowy numer 38/2021 Archiwum

Wodolotem po Zatoce Gdańskiej

Już w najbliższy weekend ruszą rejsy wycieczkowe na trasach Gdynia-Hel i Sopot-Hel.

Wodolot "Merlin 2", należący do Żeglugi Gdańskiej, będzie kursował przez całe wakacje na trasach Gdynia-Hel i Sopot-Hel.

Przez lata popularne wodoloty przestały kursować po Zatoce Gdańskiej w 2009 roku. Koszty eksploatacji jednostek były stosunkowo wysokie, a zainteresowanie tego typu atrakcjami systematycznie malało. Po ośmiu latach przerwy rejsy wodolotami zostaną wznowione.

Jak wyjaśnia Jerzy Latała, prezes ŻG, reaktywacja połączeń wodolotowych "traktowana jest jako poszerzenie i urozmaicenie oferty, a także sprawdzenie zainteresowania turystów i mieszkańców Trójmiasta takimi rejsami".

Jeżeli w tegorocznym sezonie żeglugowym będzie wystarczająca liczba chętnych do pływania wodolotem z Gdyni do Helu i do Sopotu, niewykluczone, że w przyszłym roku ŻG uruchomi kolejne takie statki.

Wodolot "Merlin 2" może pomieścić na pokładzie 94 pasażerów. Ceny biletów na trasach Gdynia-Hel i Sopot-Hel to koszt 70 zł w jedną stronę. Za bilet na trasie Gdynia-Sopot zapłacimy 50 zł. Rejs z Gdyni ma trwać ok. 25 min, z Sopotu ok. 30 min.

Wodolot to jednostka charakteryzująca się zainstalowanymi pod kadłubem płatami nośnymi, działającymi podobnie jak skrzydło samolotu. Powoduje to powstawanie różnicy ciśnień na płatach w czasie ruchu statków, a w efekcie wynurzenie się kadłuba z wody. Wodoloty mogą rozwijać duże prędkości przy stosunkowo małej mocy silników. Niektóre jednostki osiągają prędkość ok. 50 węzłów, czyli około 90 km na godzinę. Wadą są poważne ograniczenia gabarytowe oraz wysokie zużycie paliwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama