Nowy numer 22/2023 Archiwum

Sopockie poniedziałki z muzyką

Wieczory Muzyczne u św. Andrzeja Boboli w Sopocie to letni festiwal muzyki i poezji obfitujący w liczne prawykonania nowych kompozycji, debiuty młodych artystów oraz prezentacje ciekawych, dobrze już znanych wykonawców.

To już 6. edycja imprezy, która niezmiennie przyciąga słuchaczy. Powodem jest bardzo wysoki poziom wykonywanych utworów, a także sprzyjająca zasłuchaniu kameralna atmosfera. Koncerty bowiem odbywają się w kościele św. Andrzeja Boboli, którego wnętrze idealnie nadaje się do tego typu muzycznej uczty.

- Niezależnie od miejsca, w którym się usiądzie, świetnie widać, a także słychać muzyków. Człowiek ma wrażenie, że koncert odbywa się tylko dla niego, że jest jedynym słuchaczem - mówi pani Zofia, która po raz kolejny uczestniczy w Wieczorach Muzycznych.

- Poza tym repertuar i wykonania są zawsze na bardzo wysokim poziomie. Wiem, bo staram się uczestniczyć we wszystkich koncertach. Dodatkowo przemawia do mnie fakt, że wstęp jest darmowy, co dla mnie jako emerytki jest bardzo dobrą okazją, aby częściej spotykać się z muzyką - podkreśla słuchaczka.

Kilka koncertów ma też swoją tradycję. - Przede wszystkim te upamiętniające męczeństwo Kresowian, które odbywają się od początku naszych spotkań, czyli od 2011 r. - podkreśla Anna Sawicka, jedna z organizatorek Wieczorów Muzycznych.

Patron - św. Andrzej Bobola - nie został wybrany przypadkowo, gdyż - jak podkreślają organizatorzy - zobowiązuje on do przypominania oraz upamiętniania ważnych, choć czasem pomijanych wydarzeń z historii. - Postać świętego związana jest z terenami Kresów polskich, gdzie poniósł męczeńską śmierć - przypomina A. Sawicka.

Koncert, który odbył się 10 lipca, w przeddzień tragicznej rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu, poświęcony został właśnie "Pamięci Męczeństwa Kresowian". Z programem muzyki polskiej i barokowych utworów religijnych wystąpili Monika Sendrowska - sopran i Zuzanna Lisiecka - fortepian. Natomiast, wiersze Zygmunta Rumla zabrzmiały w wykonaniu aktora scen warszawskich Macieja Gąsiorka. Słuchacze w repertuarze mogli odnaleźć utwory J.S. Bacha, W.A. Mozarta, S. Moniuszki czy F. Chopina.

Koncerty w ramach Wieczorów Muzycznych u św. Andrzeja Boboli odbywają się pod honorowym patronatem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.

Organizatorzy zapraszają w każdy poniedziałek o godz. 19, aż do 25 września. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast