Nowy numer 38/2021 Archiwum

Kate i William w Gdańsku

Długi Targ przeżył prawdziwe oblężenie. W okolicach Dworu Artusa i Fontanny Neptuna zgromadziły się tłumy mieszkańców i turystów wyposażonych m.in. w chorągiewki z brytyjską flagą, którzy czekali na pojawienie się księcia i księżnej Cambridge.

Oficjalne powitanie miało miejsce w Dworze Artusa, po którym parę książęcą oprowadził m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Wręczył on książęcej parze pamiątkowy prezent - bursztynową kolię i spinki mankietowe.

Po krótkiej wizycie w Dworze Artusa Kate i William wyszli na przedproża Dworu Artusa. Stąd udali się na spacer. Na dłużej zatrzymali się niedaleko Fontanny Neptuna, gdzie mogli przyjrzeć się pracy rzemieślników tworzących wyroby z bursztynu, m.in. przy wykorzystaniu kopii średniowiecznego warsztatu.

Dla gości przygotowano również poczęstunek w postaci gdańskiego słodkiego likieru Goldwasser, który jest produkowany w mieście od XVI wieku, a także tradycyjnych pierogów. Atrakcją był też występ szczudlarzy, którzy prezentują alegorie ze Złotej Bramy, tj. Sprawiedliwość, Sławę, Fortunę, Zgodę, Roztropność, Neptuna i Hermesa.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Cappella Gedanensis, która przygotowała dzieła m.in. Wojciecha Kilara i Georga Friedricha Haendla.

W rejonie fontanny książę i księżna Cambridge spotkali się z kilkuosobową grupą brytyjskich żołnierzy, którzy stacjonują w Polsce. Po krótkim spacerze Kate i William udali się do Teatru Szekspirowskiego, którego patronem jest Książę Walii.

Pobyt książęcej pary w Gdańsku zakończyła wizyta w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie goście mieli m.in. zwiedzić wystawę prezentującą historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z Gdańska książęca para wróci do Warszawy, skąd w środę uda się z wizytą do Niemiec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama