Nowy numer 42/2021 Archiwum

Trudna i niebezpieczna służba

– Pamiętajmy, że to z wiary czerpiemy najwyższego poziomu nakaz, by człowiekowi służyć i go szanować. To z Boga czerpiemy źródło siły do kształtowania właściwych postaw – mówił do policjantów bp Zbigniew Zieliński.

W gdyńskiej kolegiacie NMP Królowej Polski 18 lipca bp Zieliński odprawił uroczystą Eucharystię z okazji Święta Policji Garnizonu Pomorskiego w 98. rocznicę powstania formacji. – Kolejne dekady istnienia polskiej Policji otwierały nie tylko radosne karty wolności, ale też trudne wyzwania. Dzisiaj, z perspektywy czasu, obejmujemy je wdzięczną modlitwą, dziękując, że Pan Bóg zawsze stawiał w niej ludzi do końca oddanych ojczyźnie i narodowi – mówił biskup w homilii.

– Największą ofiarę polscy policjanci zapłacili podczas II wojny światowej. To właśnie oni zostali zesłani na „nieludzką ziemię” i tam oddawali swoje życie, tam byli zabijani za ofiarną służbę ojczyźnie. 10 tys. ofiar ubyło z szeregów gorliwych policjantów. Dzisiaj myślimy z wdzięcznością o kolejnym etapie historii polskiej Policji, który zapoczątkował rok 1989 – moment politycznego przełomu i upadku komunizmu. To właśnie w tę historię wpisuje się szczególnymi zgłoskami rozpoczynające pracę w 1990 roku duszpasterstwo Policji pomorskiej. Centrum tego duszpasterstwa stała się kaplica policyjna pw. MB Częstochowskiej. Warto dodać, że była to pierwsza w III RP kaplica policyjna na terenie koszar – zaznaczył. – To, co dzisiaj cieszy nasze serca – ład społeczny, porządek, poziom cywilizacji – możliwe jest nie tylko dzięki rozwojowi nauki, techniki i samorządności, ale także dzięki nienagannej postawie wielu policjantów, którzy swoją służbą, ale również prywatnym życiem wpisują się w budowanie dobrego oblicza współczesnego świata oraz naszego regionu – podsumował bp Zieliński.

Głos zabrał także ks. dr Bogusław Głodowski, kapelan pomorskiej Policji w Gdańsku. – Praca policjanta jest dziś szczególnie trudna, niebezpieczna i odpowiedzialna, dlatego potrzebne są im nasza życzliwość i modlitwa. Wyrażajmy wdzięczność wszystkim policjantom za ich poświęcenie oraz ich rodzinom, które dzielą niebezpieczeństwo, czekając z niepokojem na ich powroty z pracy – zaapelował.

W uroczystości uczestniczyli m.in. gen. Andrzej Szymczyk, pierwszy zastępca komendanta głównego Policji, insp. Jarosław Rzymkowski, komendant wojewódzki Policji w Gdańsku, parlamentarzyści, samorządowcy, setki policjantów z całego Pomorza wraz z rodzinami, emerytowani policjanci oraz członkowie Rodziny Katyńskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama