– Niech otwartość na dar Bożej łaski uczyni wasze serca glebą żyzną. To podstawowa gwarancja, że owoc Bożego ziarna będzie znaczący – mówił bp Zbigniew Zieliński.
Uroczystą Eucharystią w bazylice Mariackiej 28 lipca rozpoczęła się jubileuszowa, 35. Gdańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Mszę św. pod przewodnictwem bp. Zielińskiego sprawowało 20 kapłanów. W homilii biskup nawiązał do przypowieści o siewcy. Przypomniał, że każdy z nas jest glebą, na którą pada Boże ziarno i by mogło ono wydać obfity owoc, potrzebna jest praca nad sobą. – Współczesny człowiek tę pracę nad sobą uznaje za anachronizm. Brakuje nam nie tylko dobrych chęci, ale i siły do tego, by usłyszane słowo Boże zachowywać – zaznaczył biskup.
– Tym, co tę siłę pomnaża, są po prostu ćwiczenia. To codzienna modlitwa, o której przypomina nam pielgrzymka, gdy rozpoczynamy kolejny dzień Eucharystią, godzinkami, medytacją. To także modlitwa różańcowa, Koronka do Bożego Miłosierdzia czy Droga Krzyżowa – wyliczał. – Jednym z właściwych zadań w czasie pielgrzymki jest nie tylko pokuta polegająca na wysiłku wynikającym z pokonywanych kilometrów, ale także pokuta, która wiąże się ze spotkaniem z przebaczającym Chrystusem w sakramencie pojednania – podkreślił. – Macie przed sobą 16 dni. Ważne, by biegły one owocnie – dodał bp Zieliński.
– Warto pielgrzymować, bo w czasie drogi człowiek uczy się postawy prawdziwego chrześcijanina. Zaczyna głośno i bez skrępowania mówić o Panu Bogu. Otwiera się także na drugiego człowieka i uczy się miłosierdzia – mówi Sandra Żelazna. W pielgrzymce uczestniczy już po raz piąty.
Pielgrzymi idą w 4 grupach. Do pokonania mają 500 km. Przed tron Królowej Polski przybędą 12 sierpnia.