Nowy numer 49/2020 Archiwum

400 okrętów z wszelkimi dobrami

W zmienionym miejscu i formie, ale nadal hucznie i wśród oklasków tysięcy osób rozpoczęło się największe wydarzenie kupieckie w tej części Europy.

To już 757 lat, od kiedy Jarmark św. Dominika gości w Gdańsku. Początki wydarzenia sięgają XIII wieku. W 1260 roku papież Aleksander IV przyznał dominikanom gdańskim przywilej organizowania targu, który nadal cieszy się niesłabnącą popularnością wśród odwiedzających. Na sierpniowe jarmarki do gdańskiego portu przybywało ponad 400 okrętów z najróżniejszymi dobrami.

Pośród nich znajdowały się francuskie i hiszpańskie wina, jedwab, konfitury, przyprawy korzenne, cyna, angielskie sukna, bursztyn, czeskie szkło, toruńskie pierniki i rosyjskie futra. Zewsząd zjeżdżali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama