Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Krew jest cenna

Wakacje są szczególnie trudnym okresem dla centrów krwiodawstwa, bo wielu stałych dawców wyjeżdża, więc zapasy maleją, a zapotrzebowanie - wprost przeciwnie.

Stąd apel RCKiK, aby oddawać krew. Wcale nie trzeba czekać na zorganizowaną akcję i specjalnie w tym celu podstawiony krwiobus – można zgłosić się samemu do centrum krwiodawstwa, np. w Gdańsku. Zarejestrować można się nawet w sobotę, należy jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba być zdrowym i mieć ukończone 18 lat, ale nie więcej niż 60. Nie należy zapominać o porządnej dawce snu, lekkostrawnym posiłku z rana, a także wypiciu ok. litra wody. Istotna jest również waga – nie mniej niż 50 kg.

Chętni powinni zgłosić się do punktu z aktualnym dokumentem tożsamości. Otrzymają kwestionariusz, który należy rzetelnie wypełnić. Następnie zostanie pobrana próbka krwi, aby sprawdzić poziom hemoglobiny. Ci, którzy wcześniej krwi nie oddawali i nie wiedzą na przykład, jaką mają grupę, nie muszą się martwić. Badanie wstępne to wykaże. Jednorazowo oddaje się 450 ml, a czas samego zabiegu to ok. 10 minut.

- Prowadzimy gospodarkę krwią, współpracując ze szpitalami, tak aby pacjenci byli zabezpieczeni w niezbędne składniki krwi i nie trzeba było przekładać żadnych planowych zabiegów - zapewnia lek. Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku.

Na całą procedurę warto jednak zarezerwować minimum godzinę. Osoby pracujące czy uczące się mogą otrzymać zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w danym dniu.

- Zdajemy sobie sprawę, że w wakacje, gdy jest okres urlopowy, czasami trudniej jest przekonać pracodawcę, aby zezwolił na dodatkowy dzień wolny pracownika, który chce oddać krew. Zawsze bardzo mile widziani są w naszym centrum turyści. Fakt, że ktoś na co dzień mieszka w Katowicach czy we Wrocławiu, a u nas spędza tylko urlop, nie jest przeszkodą w oddawaniu krwi - podkreśla A. Jaźwińska-Curyłło.

Dyrektor zaznacza jednocześnie, że każda oddana jednostka krwi jest bardzo cenna . - Przyjmujemy wszystkie grupy krwi - każdy dawca, który się zgłosi, zostanie przyjęty, a jego krew pomoże pacjentom - dodaje.

Szczegółowe informacje, kto może zostać dawcą krwi znaleźć można TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama