W czwartek 10 sierpnia odbyło się uroczyste wmurowanie i odsłonięcie pamiątkowej tablicy w jedynej w Polsce Alei Statków Pasażerskich znajdującej się końcu Mola Południowego w Gdyni.
Pamiątkowa tablica poświęcona została luksusowemu żaglowcowi pasażerskiemu "Wind Surf", który Gdynię odwiedził po raz pierwszy.
"Wind Surf" należy do amerykańskiego armatora "Windstar Cruises" i pływa pod banderą Wysp Bahama. Ta hybrydowa jednostka - gdyż może płynąć na żaglach i na silniku - rozwija prędkość do 12 węzłów na silniku i do 15 na silniku i żaglach.
Jednostka liczy sobie
Na sześciu pokładach, goście mogą znaleźć m.in. pięciogwiazdkową restaurację, dwa baseny zewnętrzne, spa, kasyno, bary, centrum fitness, pralnia oraz specjalną platformę do uprawiania sportów wodnych.
W uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy wzięli udział: Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, Gerard Hogan, kapitan Wind Surf, Leszek Jurczyk, dyrektor ds. infrastruktury Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Zygmunt Śmigielski, prezes Morskiej Agencji Gdynia, Krzysztof Laskowski, wiceprezes prezes Morskiej Agencji Gdynia oraz kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
Nowa tablica poświęcona "Wind Surf" w gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich
Justyna Liptak /Foto Gość
- Pierwsza, wmurowana w 2001 r. tablica należała do "Birka Princess". Obecnie jest ich już 25. Co roku przybywają kolejne, a wszystko za sprawą wspaniałych wycieczkowców, które chętnie odwiedzają Gdynię - mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
- Mam zaszczyt być kapitanem, tego największego na świecie żaglowca pasażerskiego i cieszę się, że mogłem przywieźć w to cudowne miejsce, jakim jest Gdynia, tak dużą liczę pasażerów. Dziękuję za zaproszenie i odsłonięcie tej wyjątkowej dla nas tablicy. Mamy nadzieję, że wrócimy tu jeszcze wiele razy - podkreślił Gerard Hogan, kapitan "Wind Surf".
- W tym roku Port Gdynia obchodzi 95-lecie istnienia. Tym bardziej, cieszymy się, że możemy powiększyć liczbę tablic w naszej alei - mówi Leszek Jurczyk, dyrektor ds. infrastruktury Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Dyrektor podkreślił jednocześnie, że Port Gdynia jest tradycyjnym miejscem zawijania statków pasażerskich. - Z ich wizyt korzysta, nie tylko port i Gdynia, ale cały region. Dlatego namawiamy armatorów do zawijania do miasta, a jednocześnie inwestujemy w infrastrukturę portową, abyśmy mogli przyjmować bezpiecznie, coraz większe statki - wyjaśnił.
Żaglowiec zwodowano w 1989 roku we francuskiej stoczni Société Nouvelle des Ateliers et Chantiers du Havre. Nosił wówczas nazwę "Club Med
W tym roku wycieczkowce do Gdyni zawijać będą do 6 września. zZazwyczaj cumują przy Nabrzeżu Francuskim. Wówczas można je podziwiać z pirsu przy Kapitanacie Portu.