Nowy numer 49/2020 Archiwum

Ruszyło domino pomocy

Na zaproszenie Rektora Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusza Zarębskiego do miasta przyjechała grupa 38 dzieci - w wieku od 7 do 15 lat - z opiekunami z Rytla i Czerska, gdzie w nocy z 11 na 12 sierpnia przeszła gwałtowna nawałnica.

Zaproszenie zapoczątkowało pomocowy efekt domina - kilka godzin, po ogłoszeniu, że dzieci przyjadą do Gdyni - na specjalnie utworzonym w tym celu, wydarzeniu na Facebooku - pojawiły się deklaracje pomocy.

- Zgłosiły się instytucje publiczne, przedsiębiorcy z ofertą posiłków, Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych ogłosiło zbiórkę odzieży i innych potrzebnych rzeczy, a także gdynianie, którzy dorzucali swoje propozycje zajęć dla dzieci - mówi  Agnieszka Czarnecka z AM, koordynatorka akcji.

Na apel rektora odpowiedzieli również studenci, którzy codziennie towarzyszą dzieciom w programie. - Morze uczy nas, że trzeba sobie pomagać i że nie wolno się poddawać - powiedział prof. Janusz Zarębski witając dzieci na "Darze Młodzieży". - Wasi rodzice porządkują Wasze domy, a Wy musicie nabrać sił przed nowym rokiem szkolnym - dodał.

Goście zamieszkali w Domu Marynarza nr 4 przy ul. Beniowskiego w Gdyni. W planie zajęć mają zwiedzanie Gdyni, a także wiele wydarzeń zorganizowanych specjalnie dla nich. - "Dar Młodzieży", Muzeum Emigracji, planetarium, symulatory, zajęcia teatralne, warsztaty rękodzieła, dogoterapia, zajęcia w Centrum Nauki Experyment - to tylko niektóre atrakcje przygotowane dla naszych młodych gości - wylicza A. Czarnecka.

SKM zaoferowała bilety całodniowe na trasie Gdynia-Gdańsk. W rezultacie grupa będzie mogła pojechać do Gdańska, gdzie Uniwersytet Gdański gości grupę z Chojnic. W piątek gospodarze z obu miast: Akademia Morska w Gdyni i Uniwersytet Gdański z harcerzami chorągwi gdańskiej planują wspólne ognisko dla obu grup.

Oprócz atrakcji dzieciom zapewniono również opiekę psychologa. - Te dzieci przeżyły prawdziwą traumę. Ich wspomnienia są naprawdę bolesne, dlatego chcieliśmy pomóc im, choć trochę, uporać się z lękiem - mówi A. Czarnecka.

Nadal można wesprzeć dzieci, przekazując im ubrania, przybory szkolne, kosmetyki, zabawki. Więcej informacji TUTAJ.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama