- Dzisiejsze święto jest okazją, by podziękować policji za jej trud, sumienną służbę, za poświęcenie, dzięki któremu łatwiej i bezpieczniej się żyje - mówił w homilii bp Wiesław Szlachetka.
Policjanci oraz pracownicy policji zgromadzili się 27 sierpnia w Gdańsku-Złotej Karczmie, aby świętować uroczystość odpustową znajdującej się na terenie koszar kaplicy pw. MB Częstochowskiej. Uroczystej Mszy św. odprawionej przez kapelanów policji oraz proboszcza miejscowej parafii przewodniczył bp Wiesław Szlachetka.
Uczestniczyli w niej m.in. insp. Jarosław Rzymkowski, komendant wojewódzki policji, insp. Ewa Pachura, z-ca komendanta wojewódzkiego, naczelnicy wydziałów KWP, przedstawiciele komend miejskich i powiatowych oraz delegacje innych służb mundurowych. Wśród zgromadzonych nie zabrakło przedstawicieli NSZZ policjantów i pracowników policji, Rodziny Katyńskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. Na uroczystościach obecny był także gen. Krzysztof Gajewski, były komendant główny policji.
- Scena z Kany Galilejskiej wprowadza nas w rzeczywistość dotyczącą zbawienia. Cud, jakiego dokonał Jezus pozwala nam z nadzieją patrzeć na naszą wieczną przyszłość, którą będzie radość wiecznego życia. Jeżeli czynimy to, co Jezus nam mówi, możemy już teraz tej radości doświadczać - mówił nawiązując do treści Ewangelii bp Wiesław Szlachetka.
- Do tego naszego świętowania przyłącza się abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Błogosławi i przekazuje najlepsze życzenia wszystkim, którzy poświęcają swoje życie, aby było bezpieczniej - mówił bp Wiesław Szlachetka. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Bądźcie sługami bezpieczeństwa. Brońcie tych, których życie jest zagrożone. Bądźcie moją sprawiedliwą i pomocną dłonią. Zawsze stawajcie po stronie sprawiedliwości. Po stronie tych, którzy sami obronić się nie mogą - zwracał się do policjantów biskup.
- Wszyscy potrzebujemy Bożego pokrzepienia na duchu. Wszyscy potrzebujemy łaski Chrystusa, światła Jego słowa i przebaczenia, gdyż nikt z nas nie może powiedzieć, że jest bez grzechu. Nikt z nas nie może powiedzieć, że sam siebie zbawi - podkreślał hierarcha.
Bp Wiesław zaznaczał, że także do policjantów odnoszą się słowa Jezusa: "Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię".
- Policjant to też człowiek, który potrzebuje Boga - podkreślał podczas uroczystości ks. prał. dr Bogusław Głodowski, wojewódzki kapelan policji. - Policjanci z poświęceniem i determinacją zapobiegają i zwalczają przestępczość. Niosą pomoc także ludziom dotkniętym nawałnicą. Za wszystkie błogosławione owoce i obecność Pani Częstochowskiej, patronki kaplicy policyjnej, dziękujemy dzisiaj Bogu i prosimy o dalsze wstawiennictwo i opiekę - mówił ks. Głodowski.
- Trzeba z uznaniem podkreślić zaangażowanie policji na rzecz tych, którzy zostali poszkodowani przez ostatni kataklizm. Te słowa wdzięczności kieruję także pod adresem strażaków, którzy już trzeci tydzień z niezwykłą ofiarnością pomagają tym, którzy cierpią wskutek nawałnicy - podkreślał hierarcha. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Na zakończenie Mszy św. komendant wojewódzki podziękował biskupowi i kapłanom za sprawowanie Eucharystii, a wiernym za liczne w niej uczestnictwo. - Ta doroczna Eucharystia ma dla nas wielkie znaczenie - zapewniał insp. Jarosław Rzymkowski. Już po Mszy św. na koszarowym placu odbyły się pokazy policyjnego sprzętu oraz liczne zabawy dla najmłodszych. Wszyscy chętni mieli także okazję, by skosztować grochówki z policyjnej kuchni polowej.