Nowy numer 38/2023 Archiwum

Ostatni koncert w bazylice

Już w najbliższy piątek w Gdańsku zakończy się 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

W czasie ostatniego koncertu 1 września o godz. 20.15 wystąpi Nils Larsson. Światowej sławy szwedzki organista w piątkowy wieczór zaprezentuje m.in. wielką "Toccatę" i "Fugę d-moll" Jana Sebastiana Bacha. Na co dzień N. Larsson daje wiele koncertów w Szwecji i Europie. Jego zainteresowania zawodowe skupiają się na barokowej muzyce organowej i historycznej improwizacji.

Ostatni koncert w bazylice   Nils Larsson wykłada grę na organach, liturgiczną grę organową i improwizację na Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie Materiały organizatora Tegoroczny festiwal w bazylice Mariackiej cieszył się sporym zainteresowaniem gdańszczan i turystów. Podczas 10 dotychczasowych koncertów wystąpili artyści z Francji, Szwajcarii, USA i Polski. Wykonali oni dzieła z różnych epok, od dawnych mistrzów, poprzez znane kompozycje klasyków, po muzykę współczesną, inspirowaną również folklorem.

Jak podkreślają organizatorzy, w ciągu 40 lat trwania festiwalu swoją twórczość zaprezentowało na nim ponad 280 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy.

Festiwal patronatem honorowym objął abp Sławoj Leszek Głódź. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast