Od modlitwy brewiarzowej, a także modlitwy za zmarłego przed kilkoma dniami ks. Daniela Dąbrowskiego rozpoczęło się 23 września w Auli Jana Pawła II spotkanie inaugurujące nowy rok pracy katechetycznej.
W spotkaniu z abp. Sławojem Leszkiem Głódziem oraz biskupem Wiesławem Szlachetką uczestniczyli katecheci z całej archidiecezji. Nie zabrakło także przedstawicieli władz oświatowych i samorządowych.
- Dziękuję wam, bo jesteście „dobrzy jak chleb” - zwrócił się do katechetów arcybiskup. I dodał, że taka postawa jest szczególnie ważna, gdyż przeżywamy rok poświęcony św. Bratu Albertowi. - Jako katecheci jesteście dla młodych duchowym chlebem - misyjnym, powszednim, ożywiającym. Dobrze, że w szkołach, trwacie na frontach dnia powszedniego. Młodzi was potrzebują, bo są „okaleczeni” i osamotnieni. Nieście im miłość i duchowe wsparcie - prosił metropolita.
- Postać św. Brata Alberta jest dla nas doskonałym wzorem, ponieważ pomagał potrzebującym poprzez modlitwę, ewangelizację i stawianie swoim podopiecznym nowych wyzwań - mówiła Monika Walczak, katechetka.
Wykład inauguracyjny - "Nowe wino w nowych bukłakach, czyli o współczesnej biblistyce w służbie dla nowoczesnej i niebanalnej katechezy", poprowadził ks. dr Krzysztof Kinowski, rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego.
Ks. Piotr Brzozowski, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej, zachęcał katechetów do zakładania Szkolnych Kół Caritas.
- Praktyczna strona głoszenia Ewangelii to zadanie, które wciąż przed nami stoi. Chciałbym was prosić, aby realizacją słów poprzez czyny było właśnie Szkolne Koło Caritas - mówił.
- Postarajmy się zaangażować w tę inicjatywę młodzież, a przez to promować dobro, które zbliża do Boga. Potrzebne są nam w tym celu otwarte oczy i wyobrażania miłosierdzia, żeby dostrzec bliźniego - podkreślił.
W spotkaniu uczestniczyli Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Monika Kończyk, pomorski Kurator Oświaty, a także Krystyna Przyborowska, naczelnik Wydziału Edukacji w Gdyni.
- W nowych podstawach programowych wartości takie jak rodzina i ojczyzna stanowią bazę edukacji. Dodatkowo, w nowych przepisach, wolontariat zyskał punkty, które liczyć się będą w czasie rekrutacji m.in. do szkół średnich. Stąd zachęcam do jeszcze większego zaangażowania się w te działania, ponieważ stanowią one istotny element procesu wychowawczego młodych - mówiła Monika Kończyk.
Głos zabrał także Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Wierzę, że po przekształceniach, w szkołach powstaną nowe Szkolne Koła Caritas. Jesteśmy gotowi na to, aby w życiu placówek edukacyjnych taka forma wolontariatu funkcjonowała - zaznaczył.