Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Tu zginęło kilkanaście tysięcy Polaków

Uroczystości ku czci osób pomordowanych w Lesie Piaśnickim.

W Sanktuarium Błogosławionej Męczennicy Alicji Kotowskiej i Towarzyszy 1 października odprawiona została uroczysta Eucharystia w intencji osób pomordowanych w Piaśnicy.

- Tradycyjnie w pierwszą niedzielę października spotykamy się w tym miejscu, aby modlić się za tych, którzy za polskość i wolność oddali swoje życie, abyśmy my dzisiaj jako wolni mogli żyć. Wciąż pozostaje w nas ogromna wdzięczność - mówi ks. Daniel Nowak, kustosz Sanktuarium Piaśnickiego.

W czasie uroczystości poświęcone zostały cztery mogiły osób pomordowanych w Piaśnicy. Odczytany został także list prezydenta RP Andrzeja Dudy. "Pochylamy się nad mogiłami pomordowanych w Piaśnicy, w miejscu strasznej kaźni dokonanej rękami niemieckich okupantów na bezbronnej polskiej ludności cywilnej - napisał prezydent. - Zbiorowe egzekucje przeprowadzone tutaj od października 1939 roku zapisały się w historii jako największa masowa zbrodnia na Pomorzu w latach II wojny światowej. Zginęło tu blisko 14 tysięcy naszych rodaków, których jedną winę stanowiło to, że byli Polakami. Składam hołd ofiarom tej zbrodni".

"Dziękuje państwu, że pielęgnujecie pamięć o naszych rodakach. Jestem przekonany, że oddawanie czci tym, którzy do końca pozostali wierni Rzeczypospolitej, jest także bardzo ważne dla nas współczesnych, dla umacniania patriotycznego ducha i etosu wolnej Polski. Pamiętamy i w imię tej pamięci chcemy z oddaniem służyć ojczyźnie, aby tak jak nasi przodkowie swoją pracą, talentami, aktywnością społeczną budować siłę, bezpieczeństwo i pomyślność Rzeczypospolitej" - zakończył Andrzej Duda.

W Lesie Piaśnickim w latach 1939-1940 Niemcy zamordowali kilkanaście tysięcy osób, przede wszystkim Polaków. Wśród ofiar przeważali przedstawiciele pomorskiej inteligencji - nauczyciele, lekarze, księża, leśnicy, wojskowi, lokalni patrioci; kobiety, mężczyźni, a także dzieci. Piaśnica stanowi największe, po obozie koncentracyjnym Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej. Nazywana jest czasem "pomorskim Katyniem" lub "kaszubską Golgotą".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama