Nowy numer 49/2020 Archiwum

Towarzyszyć w cierpieniu

- Obecność drugiego człowieka, który bezinteresownie chce poświęcić swój czas, bardzo naszych chorych motywuje, napawa radością i dodaje im sił - mówi Elżbieta Bęben, koordynator wolontariatu w sopockim hospicjum.

Pomagają w pielęgnacji, karmią, towarzyszą na spacerach, rozmawiają, czytają książki czy po prostu trzymają za rękę. Już 7 października w Domu Hospicyjnym Caritas im. św. Józefa w Sopocie rozpocznie się kolejna edycja kursu wolontariatu opiekuńczego.

- Zapotrzebowanie na wolontariuszy w hospicjum jest ogromne. W naszym Domu Hospicyjnym Caritas przebywa obecnie 24 podopiecznych. Widzimy po nich, jak wiele radości dają im spotkania z wolontariuszami - zaznacza E. Bęben i dodaje, że wolontariat ma wiele różnych stron. - Czasami wolontariusze zajmują się organizacją czasu wolnego naszych podopiecznych, innym razem pomagają przy zmianie pieluch czy siedzą z kimś w pokoju i po prostu są, dają choremu, który nie jest w stanie rozmawiać, swoją obecność. Są też wolontariusze, którzy malują chorującym paniom paznokcie, aby poczuły się piękniejsze. Czasami wpadają do hospicjum panie fryzjerki, które układają naszym podopiecznym fryzury i tym samym choć na chwilę poprawiają im jakość życia - wylicza koordynator wolontariatu.

E. Bęben podkreśla, że wolontariuszem może zostać każda osoba pełnoletnia, która ma trochę wolnego czasu i chce go podarować innym oraz jest gotowa towarzyszyć osobie cierpiącej. - Pomaganie ma taką niewymierną wartość. Daje dużo radości obu stronom - i osobie, która ofiarowuje, i osobie, która zostaje obdarowana - zaznacza.

Kurs wolontariatu opiekuńczego w Domu Hospicyjnym Caritas im. św. Józefa w Sopocie (al. Niepodległości 632) odbędzie się w soboty 7, 14 i 21 października w godz. od 8 do 15. W ramach części teoretycznej zajęcia dla kandydatów na wolontariuszy poprowadzą: lekarz, psycholog, ksiądz, koordynator wolontariatu oraz pielęgniarki. Następnie kursanci odbędą indywidualne praktyki pod okiem doświadczonych wolontariuszy.

Więcej informacji oraz zapisy pod numerem telefonu: (58) 555 19 00. Szkolenie jest bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama