Z udziałem przedstawicieli władz państwowych odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego Akademii Morskiej w Gdyni. Abp Głódź mówił m.in. o akcji Różaniec do Granic.
7 października odbyły się uroczystości rozpoczynające rok akademicki Akademii Morskiej w Gdyni. Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.
Na modlitwie, oprócz profesorów i studentów AM, zgromadzili się również uczestnicy ogólnopolskiej inicjatywy duszpasterskiej Różaniec do Granic. Do wydarzenia nawiązał w homilii metropolita gdański.
- Dobiegają końca obchody 100. rocznicy objawień Maryi w Fatimie i 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie. Matka Boża prosiła nas, abyśmy gorliwie modlili się na różańcu. Realizując Jej wolę, pragniemy podjąć ten szczególny wysiłek, włączając się w Różaniec do Granic. Zjednoczmy się we wspólnej modlitwie za nasze rodziny, nasz naród i cały świat - podkreślił.
- Potrzeba nawrócenia, przemiany życia. To nie jest tania dewocja. Z różańcem nie rozstawali się święci. Z różańcem szli żołnierze na front. Różaniec codziennie odmawiał św. Jan Paweł II - dodał.
Następnie abp Głódź zwrócił się do przedstawicieli Akademii Morskiej. - Patrzymy na waszą uczelnię, która przygotowuje studentów do pracy we flocie XXI wieku, w przedsiębiorstwach polskich i zagranicznych, a także daje młodzieży znakomitą szansę rozwoju na globalnym rynku pracy - mówił metropolita gdański. - Zadaniem każdej wyższej uczelni są nie tylko badania naukowe, dydaktyka, ale także wychowanie. Św. Jan Paweł II przemawiając na uniwersytecie w Padwie, zwrócił się do profesorów i studentów: "Bez względu na to, jaki jest przedmiot waszych zainteresowań naukowych, z powagą i entuzjazmem przyczyniajcie się do kształtowania ludzi rozmiłowanych w prawdziwej kulturze i czystej wolności, zdolnych do wypowiadania osobistych sądów w świetle prawdy, zaangażowanych w spełnianie tego wszystkiego, co jest prawdziwe, dobre i słuszne".
Na zakończenie hierarcha życzył władzom uczelni i studentom "dobrej atmosfery panującej w uczelni, otwartości na innych, gotowości wysłuchania ich, podjęcia dialogu, budowania zaufania, wspólnego poszukiwania mądrości osadzonej na bojaźni Pana".
W trakcie Eucharystii abp Głódź poświęcił historyczne tablice rybaków, którzy zginęli na morzu. Po Mszy św. nastąpił przemarsz gości i studentów Akademii Morskiej ulicami miasta do żaglowca "Dar Młodzieży", gdzie odbyła się druga część uroczystości.
- Dzisiaj mamy dostęp do morza, armatorów i statki, a Akademia Morska w Gdyni, według światowego rankingu uczelni morskich, jest pierwszą uczelnią w Europie i czwartą na świecie. Nasi absolwenci nie mają problemów z wejściem na rynek pracy, są cenieni przez armatorów, ponieważ łączą zdobyte podczas studiów umiejętności praktyczne z bogatą wiedzą inżynierską - mówił prof. Janusz Zarębski, rektor Akademii Morskiej.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, m.in. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa, a także posłowie, samorządowcy, przedstawiciele władz uczelni wyższych Pomorza.