Uczestnicy gdyńskiej pielgrzymki na Jasną Górę zapraszają na comiesięczne spotkania formacyjne.
- Modlitwa przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, ostatnia Msza św., pożegnania. W sercu wielka radość, spokój, wewnętrzna siła. I jednocześnie smutek, że przez następne dni nie zobaczę tych wszystkich wspaniałych ludzi. Mija tydzień, miesiąc, rok i wszystko słabnie, duchowy akumulator zwyczajnie siada. Nie raz zastanawiałem się, dlaczego po pielgrzymce nic się nie dzieje, nie ma żadnych spotkań, wspólnych modlitw - mówi Szymon Zielonka.
- Okazuje się, że podobne myśli i uczucia towarzyszyły wielu pielgrzymom. Postanowiliśmy wyjść im naprzeciw. Przez cały rok, przy wsparciu ks. Krzysztofa Czaji, kierownika gdyńskiej pielgrzymki, będziemy organizować comiesięczne spotkania formacyjne. Zaproszeni są wszyscy uczestnicy pielgrzymki oraz ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wędrówkę do Częstochowy - dodaje Dominik Knaak.
Spotkanie pierwsze, temat: "Matura czy bzdura?". Czas: 15 października, godzina 19. Miejsce: kościół Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni Karwinach.
Szymon jest uczniem wejherowskiego technikum. Na pierwszą pielgrzymkę poszedł, by modlić się o zdrowie babci. - Zachorowała na raka płuc. Sprawa wyglądała beznadziejnie. Po powrocie z Częstochowy, tuż przed operacją lekarze powtórzyli badania. Okazało się, że po nowotworze nie ma śladu. Rozpłakałem się ze szczęścia. Jestem pewien, że wymodliłem zdrowie babci na Jasnej Górze - opowiada.
- Pielgrzymka to takie większe i mniejsze cuda każdego dnia. Ale przede wszystkim to codzienna duchowa formacja - Msza św., wieczorny apel, modlitwy, adoracja Najświętszego Sakramentu, spowiedź. Nie raz obserwowałem ludzi, którzy z Częstochowy wracali przemienieni - uzupełnia, ks. Piotr Nadolski, jeden z przewodników gdyńskiej pielgrzymki.
Wszyscy pielgrzymi zgadzają się, że wędrowanie do Matki Bożej wzmacnia ich duchowo, daje siłę do działania w kolejnych miesiącach po powrocie. - Pielgrzymka to, oprócz wymiaru duchowego, także ludzie. Ludzie, którzy przez kolejne 18 dni dobrze się poznają i zawierają głębokie znajomości. Tworzą wspólnotę. Rozmawiają. Wymieniają doświadczeniami. Pomyślałam, że dobrze byłoby to podtrzymywać przez cały rok - mówi Julia Zielonka, siostra Szymona.
- Wiele osób zgłaszało nam podobną potrzebę regularnych spotkań po zakończonej pielgrzymce. W tym roku większą grupą zaczęliśmy o tym rozmawiać i tak narodził się pomysł cyklicznych konferencji - opowiada Justyna Okrój.
- Co roku 75 proc. całej pielgrzymki to zupełnie nowi ludzie, którzy idą raz i zazwyczaj na tym poprzestają. Stwierdziliśmy, że być może brakuje im opieki duszpasterskiej. Padła więc decyzja, by czas od pielgrzymki do pielgrzymki wypełnić katechezą, adoracją Najświętszego Sakramentu, modlitwą. Każdą naukę będzie głosił inny duchowny związany z pielgrzymką - dodaje ks. Piotr.
Motywem przewodnim konferencji będzie hasło roku duszpasterskiego 2017/2018 "Otrzymaliśmy w darze Ducha Świętego". Spotkania będą odbywały się w niedzielę po 12 dniu każdego miesiąca w kościele Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni Karwinach o godz. 19. Przed każdym spotkaniem organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w Mszy św. o godz. 18. Pełen terminarz TUTAJ oraz TUTAJ.
Więcej na ten temat w 41. numerze "Gościa Gdańskiego" na 15 października.