Nowy numer 49/2020 Archiwum

Organy, kaszubszczyzna i niezwykły salezjanin

W Rumi rozpoczął się XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego.

W ramach przeglądu przeprowadzane są trzy konkursy: muzyki organowej - dla młodych organistów do 27. roku życia, zespołów chóralnych - w trzech kategoriach oceniania oraz na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim.

- Festiwal spełnia ważną rolę edukacyjną. Daje chórom oraz młodym organistom możliwość sprawdzenia się przed szerszą publicznością. Bywam na innych krajowych festiwalach. Z radością stwierdzam, że ich uczestnicy w swoich dossier zawierają informacje o sukcesach odnoszonych w Rumi - mówi Daniel Ptach, dyrektor festiwalu. - Dziś, po 29 latach, doczekaliśmy się wychowanków robiących wspaniałe kariery. Na przykład w jury tegorocznego konkursu znaleźli się uczestnicy festiwalu z poprzednich lat - prof. Jan Bokszczanin z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie oraz dr Hanna Dys z Akademii Muzycznej w Gdańsku - dodaje.

W ramach festiwalu popularyzowany jest język kaszubski. - Rozmowy na ten temat trwały przez lata. Chętnych do wykonywania pieśni po kaszubsku nie brakowało. Problem tkwił gdzie indziej - brakowało materiałów, opracowań, literatury muzycznej. Tę lukę wypełnił Tomasz Fopke, prezes Rady Chórów Kaszubskich, który opracował mnóstwo pieśni w języku kaszubskim. Dzięki temu obecnie chóry z Katowic, Krakowa, Wrocławia wykonują, z dużym powodzeniem, pieśni po kaszubsku. W ramach festiwalu udzielamy porad językowych - opowiada dyrektor.

Organy, kaszubszczyzna i niezwykły salezjanin   Daniel Ptach, dyrektor festiwalu Jan Hlebowicz /Foto Gość Festiwalu popularyzuje także postać ks. prof. Ormińskiego, wybitnego muzyka i kompozytora, wielkiego patrioty, humanisty i wychowawcy młodzieży. - Życiorys pracującego przez 26 lat w Rumi salezjanina jest niezwykły. Ks. Ormiński w czasie okupacji był trzykrotnie aresztowany przez gestapo. Za każdym razem, w cudowny sposób, udawało mu się zbiec. W roku 1944 brał udział w powstaniu warszawskim. Opracował, pod bezpośrednim obstrzałem nieprzyjaciela, nowatorską metodę budowy barykad - mówi D. Ptach.

- Na co dzień studiuję w Poznaniu. Słyszałam, że rumskiemu festiwalowi towarzyszy bardzo przyjazna atmosfera, a uczestnicy dysponują na miejscu świetnym instrumentem. Z tych dwóch powodów zdecydowałam się na udział. To mój pierwszy występ konkursowy - mówi Zuzanna Bera. - Po podjęciu decyzji o zgłoszeniu od razu zapoznałam się z biografią ks. Ormińskiego. Myślę, że jego bogaty życiorys może być inspiracją dla wielu młodych twórców - podkreśla.

Patronat medialny nad festiwalem objął "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama