Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Ks. inf. Stanisław Bogdanowicz nie żyje

20 października o 17.50 odszedł do domu Ojca w 78. roku życia i 55. roku kapłaństwa ks. inf. Stanisław Bogdanowicz.

- Ksiądz infułat przebywał ostatnio w szpitalu "Copernicus". Dzisiaj wraz z jego bratem i bratową byliśmy przy nim. Modliliśmy się, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Zaraz po jej zakończeniu, ok. 17.50, ks. infułat odszedł do wieczności. Umierał otoczony modlitwą i miłością najbliższych - mówi ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki Mariackiej.

- Zachęcam do modlitwy w intencji śp. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza, człowieka, który dla Gdańska zrobił bardzo dużo. Który wspierał ludzi w przeróżnych biedach, a zwłaszcza w biedzie, której na imię brak wolności - dodaje ks. Bradtke.

Stanisław Bogdanowicz urodził się 6 listopada 1939 r. w Żwiryni na Wileńszczyźnie. Studiował w Biskupim Seminarium Duchownym i na KUL. W 1962 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Jako proboszcz bazyliki Mariackiej w Gdańsku był w czasach PRL oparciem dla prześladowanych ludzi Solidarności. Na swoim koncie miał ponad 400 publikacji. Są wśród nich 53 książki i ponad 300 artykułów dotyczących historii oraz architektury i dziejów gdańskich kościołów.

W 2004 r. uhonorowany został tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. W 2005 r. otrzymał srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2008 r. odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta. W 2015 r. ks. inf. Stanisław Bogdanowicz został uhonorowany nagrodą im. M. Opitza. W listopadzie 2014 r., po 35 latach zarządzania bazyliką Mariacką, przeszedł na emeryturę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama