powrót
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
Ku trzeźwości wszystkich  
- Potrzeba głębokiej modlitwy, aby refleksja, którą będziemy podejmowali podczas tego kongresu oraz nasze późniejsze działania, były bardziej skuteczne - mówił bp Zieliński. ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Ku trzeźwości wszystkich przejdź do galerii

- Każdy uratowany człowiek powracający na drogę trzeźwości to ogromny znak, który nadaje sens wyrzeczeniom ponoszonym przez członków i sympatyków ruchów trzeźwościowych - mówił bp Zbigniew Zieliński.

ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

|

GOSC.PL

dodane 21.10.2017 23:20
0

Od Mszy św. rozpoczęły się 21 października obrady Pierwszego Archidiecezjalnego Kongresu Trzeźwości. Na wspólnej modlitwie w katedrze oliwskiej zgromadzili się przedstawiciele kościelnych ruchów trzeżwościowych, grup samopomocowych, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, terapeutów, psychologów oraz kuratorów społecznych. Środowisko parlamentarzystów reprezentowała Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca parlamentarnego zespołu rozwiązywania problemów alkoholowych.

Wraz z bp. Zbigniewem Zielińskim Eucharystię koncelebrowali: ks. prał. Bogusław Głodowski, diecezjalny duszpasterz osób uzależnionych, ks. Karol Wnuk, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, ks. prał. Wiesław Kondratowicz, członek zespołu ds. apostolstwa trzeźwości przy KEP, ks. Jan Uchwat, ojciec duchowny GSD oraz ks. Dawid Szabowski.

- Ponad 3 mln Polaków pije alkohol ryzykownie, bądź szkodliwe. Jako społeczeństwo spożywamy go coraz więcej, co stanowi zagrożenie dla bytu narodowego. W samym Gdańsku 30 tys. dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym - mówił na wstępie ks. prał. Bogusław Głodowski.

- Polska pilnie potrzebuje odnowy moralnej i mobilizacji do autentycznej troski o trzeźwość wszystkich rodaków. Konieczna jest więc gorąca modlitwa całego narodu, a także przemiana świadomości społecznej, zmiana postaw rządzących i samorządowców. Potrzebne są zmiany w prawie dotyczące ograniczenia liczby punktów sprzedaży alkoholu, całkowitego zakazu jego promocji i reklamy oraz ograniczenia jego ekonomicznej dostępności - podkreślał duszpasterz.

- Nasza ojczyzna boryka się z problemem alkoholowym na różnych płaszczyznach - mówił w homilii bp Zbigniew Zieliński. Hierarcha zaznaczał, że dlatego odbywający się w archidiecezji kongres jest niezwykle ważną inicjatywą, która ma przyczynić się do "jeszcze skuteczniejszego działania wobec powtarzanych z determinacją kłamstw oraz zwykłej ignorancji". - Kongres to wydarzenie elitarne, które skupia ludzi odpowiedzialnych za ochronę przed alkoholem oraz stanowienie prawa, ale także to ziarno, które staje się zaczynem przekładającym się na ofiarną posługę w naszych środowiskach - podkreślał hierarcha.

Ku trzeźwości wszystkich   - Obok wsparcia i podejmowanej terapii oraz wielu innych działań, ogromne znaczenie ma niesienie dobra tym, którzy doświadczają upadków - mówił bp Zieliński ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Bp Zieliński podkreślał, że przytoczone na początku Mszy św. dane wyrażają ogrom osobistych doświadczeń uzależnionych i ich rodzin. - Potrzeba, abyśmy doświadczyli wstrząsu, który pomógłby nam zrozumieć ogrom nieszczęścia i ludzkiej biedy, która wiąże się z wszechobecnością alkoholu - mówił. Wskazał także, że drogą do wolności uzależnionych jest podejmowana przez innych ofiara dobrowolnej abstynencji.

Wszystkie sprawy poruszane na kongresie oraz trzeźwość narodu - za przykładem Prymasa Tysiąclecia - bp Zieliński powierzył Matce Najświętszej.

Uczestnicy Eucharystii modlili się także w intencji zmarłego niedawno Eugeniusza Leszczyńskiego, jednego ze świeckich liderów katolickich ruchów trzeźwościowych w archidiecezji gdańskiej oraz ks. inf. Stanisława Bogdanowicza, który wczoraj odszedł do wieczności.

Sesja wykładowa kongresu odbyła się w pobliskiej auli Jana Pawła II. Wśród tematów prelekcji znalazło się m.in. miejsce dla nakreślenia szerokiego kontekstu biblijnego wezwania do trzeźwości. Wykład zatytułowany: "Wino w Piśmie świętym? Dlaczego trzeźwość, abstynencja, a co z nietrzeźwością?" przedstawił ks. Dawid Szabowski. Fenomen pomorskich bractw trzeźwościowych na przełomie XIX i XX wieku omówił ks. Bogusław Głodowski.

Oprócz treści biblijnych i historycznych prelegenci podjęli także opracowane na podstawie aktualnych badań naukowych tematy z zakresu socjologii, statystyki i psychologii.

Spotkanie zakończyła debata panelowa nt. roli państwa, samorządu, organizacji i wspólnot w działaniach profilaktycznych i promowaniu abstynencji oraz trzeźwości, a także potrzeby przemiany świadomości społecznej i zmiany postaw rządzących i samorządowców.

Zorganizowany pod patronatem abp Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego oraz Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego Archidiecezjalny Kongres Trzeźwości odbył się pod hasłem "Ku trzeźwości narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu". Nawiązywał do treści Kongresu Narodowego, który we wrześniu tego roku odbył się w Warszawie.

1 / 1
Eucharystia na rozpoczęcie Kongresu Trzeźwości

Foto Gość DODANE 21.10.2017

Eucharystia na rozpoczęcie Kongresu Trzeźwości

​Od Mszy św. rozpoczęły się 21 października obrady Pierwszego Archidiecezjalnego Kongresu Trzeźwości. Na wspólnej modlitwie w katedrze oliwskiej zgromadzili się przedstawiciele kościelnych ruchów trzeżwościowych, grup samopomocowych, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, terapeutów, psychologów oraz kuratorów społecznych.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ABSTYNENCJA
  • ARCHIDIECEZJALNY KONGRES TRZEŹWOŚCI
  • BP ZBIGNIEW ZIELIŃSKI
  • GDAŃSK

Polecane w subskrypcji

  • Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
    • Edukacja
    • Agata Puścikowska
    Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
  • Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
    • Kościół
    • Przemysław Kucharczak
    Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
  • „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
    • Rozmowa
    • Magdalena Dobrzyniak
    „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
  • „Powierzyliśmy tę ziemię św. Antoniemu”. Polscy zakonnicy nie opuszczają Ziemi Świętej
    • Świat
    • Wiesława Dąbrowska-Macura
    „Powierzyliśmy tę ziemię św. Antoniemu”. Polscy zakonnicy nie opuszczają Ziemi Świętej
  • Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
  • Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce
    • Polska
    • Adam Śliwa
    Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 04/2025
    Historia Kościoła nr 04/2025

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Gość Extra nr 02/2025
    Gość Extra nr 02/2025 Serce Najświętsze
  • Historia Kościoła #9
    Historia Kościoła #9 Joanna d’Arc. Święta na stosie
  • 100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej
    100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej ㅤ

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej
    Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej ㅤ
  • Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
    Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila ㅤ
  • Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l
    Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie