Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Spocznie w bazylice, którą tak bardzo umiłował

Ks. Stanisław Bogdanowicz został proboszczem bazyliki Mariackiej w 1979 roku i piastował ten urząd do roku 2014. W najbliższą sobotę spocznie w Krypcie Kapłanów Archidiecezji Gdańskiej, w kościele, któremu poświęcił 35 lat swojego życia.

Mieszkańcy Gdańska doskonale wiedzą, że dla ks. Bogdanowicza bazylika Mariacka stała się - mimo jego ogromnego zaangażowania w sprawy diecezji - prawdziwym "oczkiem w głowie". Od samego początku czynił starania, aby odzyskać utracone zabytki oraz przywrócić świetność tej wyjątkowej świątyni. Dbając o należytą posługę duszpasterską względem parafian sprawił, że bazylika w trudnych czasach PRL-u stała się także ostoją dla środowisk opozycji demokratycznej.

"To z jego inicjatywy od lat 70. XX w. odbywały się w bazylice Mariackiej Msze św. za Ojczyznę - 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada - które gromadziły rzesze wiernych. Umożliwiał przeprowadzenie w bazylice głodówek w sprawie aresztowanych działaczy opozycji niepodległościowej, po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał i pomagał w ukrywaniu wielu działaczy Solidarności, odwiedzał obozy dla internowanych i zabiegał o uwolnienie związkowców skazanych za zorganizowanie strajku w Porcie Gdańskim. Organizował pomoc dla represjonowanych, umożliwiał umieszczanie w bazylice Mariackiej tablic upamiętniających żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego oraz ofiary niemieckich i sowieckich represji" - czytamy w życiorysie zmarłego kapłana, opublikowanym przez gdańską kurię.

Jego troska o pielęgnowanie patriotyzmu znalazła także swój wyraz w czasach po transformacji ustrojowej. Pełnił wówczas funkcję kapelana Stowarzyszenia "Godność" zrzeszającego więźniów politycznych PRL. W 2010 zorganizował uroczystości patriotyczne, podczas których w bazylice Mariackiej został odsłonięty i poświęcony pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, powstały z inicjatywy metropolity gdańskiego.

W najbliższą sobotę śp. ks. Stanisław Bogdanowicz spocznie w bazylice Mariackiej, którą tak bardzo umiłował.

Program uroczystości żałobnych

Piątek - 27 października 2017

  • 16.00 - Wprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej Msza Święta pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego - z udziałem kapłanów z dekanatu;
  • 17.30 - Różaniec; Godz. 18.00 - Msza Święta pod przewodnictwem ks. prał. Ireneusza Bradtke - z udziałem kapłanów współpracowników oraz grup duszpasterskich i wspólnot parafii przy Bazylice Mariackiej;
  • Czas na indywidualną modlitwę i pożegnanie;
  • 21.00 - Msza Święta pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki - z udziałem kolegów kursowych, współpracowników z Kurii Metropolitalnej Gdańskiej oraz profesorów i wychowanków Gdańskiego Seminarium Duchownego;
  • 22.30 - Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Sobota - 28 października 2017

  • 7.00, 7.30 - Msze święte parafialne;
  • 8.00 - Różaniec; Czas na indywidualną modlitwę i pożegnanie;
  • 11.00 - Uroczysta Msza Święta pogrzebowa z Jutrznią - pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego.
  • Bezpośrednio po Mszy św. - pochówek w Krypcie Kapłanów Archidiecezji Gdańskiej.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama