Nowy numer 49/2020 Archiwum

Nie tylko dla ewangelików

Ekumeniczne nabożeństwo kończące obchody jubileuszu 500-lecia reformacji.

W ewangelicko-augsburskim kościele pw. Zbawiciela w Sopocie 31 października odprawione zostało ekumeniczne nabożeństwo z okazji 500. rocznicy reformacji. W uroczystości kończącej obchody jubileuszu wziął udział m.in. bp Zbigniew Zieliński.

- Święto reformacji roku 2017 to szczególny dzień nie tylko dla ewangelików. Po raz pierwszy w historii pamiątka tego wydarzenia, które miało miejsce najpierw w Wittenberdze, a później w wielu europejskich wsiach i miastach, także w Gdańsku, nie jest powodem do wzajemnych obelg, oskarżeń i budowania kolejnych murów - mówił w homilii bp Marcin Hintz, biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

- Po raz pierwszy w historii możemy wspólnie, w ekumenicznym gronie, zastanawiać się nad wystąpieniem ks. Marcina Lutra, ks. Jana Kalwina i tych wszystkich, którzy podążyli wyznaczoną przez nich drogą - dodał duchowny.

- Upamiętniając ekumenicznie święto reformacji, nie chcemy koncentrować naszej uwagi na historii. Nie chcemy także jej odbrązawiać ani patynować. Na tym polega nasz ewangelicki chrystocentryzm, że dzisiaj nie opowiadamy o wydarzeniach sprzed 500 lat, ale mówimy o tym, co głosiła reformacja - o Jezusie Chrystusie. Ukrzyżowanym - podkreślił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama