Każde życie ma wartość

W sobotę 4 listopada Msza św. w kościele MB Częstochowskiej poprzedziła XVI Gdańskie Spotkania z Etyką Lekarską.

Po Eucharystii w Auli im. prof. Olgierda Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się konferencja pod hasłem „Szuka w medycynie - piękno w sztuce”.

- Dzisiejsze spotkanie będzie próbą znalezienia odpowiedzi, gdzie szukać kompasu, który pozwoliłby nam wejść w sposób jak najbardziej etyczny związek z medycyną, mającą za cel posługę wobec człowieka. Stąd nasi prelegenci podzielą się ze słuchaczami przemyśleniami odnośnie Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia - podkreśliła dr n. med. Elżbieta Krzymińska-Stasiuk.

- Ten szczególny dokument pozwala nam złapać balans między wyzwaniami współczesnego świata a etyką, moralnością i katolickim podejściem do służby człowiekowi. Osobiście z lektury Nowej Karty wyniosłam stwierdzenie, że powinniśmy się określać "sługami życia" i uważam, że jest to bardzo trafne. Zwłaszcza w odniesieniu do osób, które na co dzień w swojej pracy pomagają pacjentom - dodaje E. Krzymińska-Stasiuk.

Prezentacji nowego dokumentu dokonał ks. dr Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia.

- Dzisiejszy stan opieki zdrowotnej i wyzwań stojących przed jej pracownikami wymagał aktualizacji przesłania Karty Pracownika Służby Zdrowia, która po raz pierwszy opublikowana została w 1994r. za pontyfikatu Jana Pawła II. Była chrześcijańska odpowiedzią na najbardziej palące problemy dotykające zagadnień etyki w medycynie - przypomniał duszpasterz.

W trakcie Mszy św. ks. dr Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia wygłosił homilię   W trakcie Mszy św. ks. dr Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia wygłosił homilię
Justyna Liptak /Foto Gość
Ks. A. Zawistowski wyjaśnia, że Nowa Karta Pracownika Służby Zdrowia przygotowana przez Papieską Radę ds. Służby Zdrowia jest wydaniem krytycznym, uzupełnionym i poprawionym.

Nowe wydanie zachowuje jednak strukturę pierwszego dokumentu i dzieli się na trzy części: narodziny, życie i umieranie.

- Uniwersalizm Nowej Karty polega na tym, że odwołuje się ona do natury człowieka - nieważne, jaki ma kolor skóry, jakim językiem włada czy jaką wyznaje religię, bo ten dokument podkreśla, że każde życie ma wartość i swoją godność - mówi duszpasterz.

- W centrum tej karty nie są przepisy, ale osoba, której medyk ma służyć. To jest kolejne, bardzo ważne i uniwersalne przesłanie tego dokumentu. Bo przypomina on, że medycyna jest niczym innym jak relacją międzyludzką - podkreśla ks. A. Zawistowski

Prof. dr hab. Zbigniew Zdrojewski określa Nową Kartę Pracownika Służby Zdrowia jako dokument, do którego każdy medyk pewien wracać za każdym razem, kiedy nasuwają się jakieś wątpliwości.

- W karcie zawarte zostały bardzo szczegółowe sytuacje kliniczne, nie tylko dla lekarzy i pracowników służby zdrowia, ale również dla pacjentów. Dodatkowo jest to publikacja, która służy pogłębianiu formacji sumień i wdrażania zasada moralnych u każdego, niezależnie od wieku - wyjaśnia profesor.

Konferencja zgromadziła kilkudziesięciu słuchaczy. Organizatorami Gdańskich Spotkań z Etyką Lekarską są Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich Oddział Gdańsk, Towarzystwo Internistów Polskich Oddział Gdańsk, Komisja Etyki Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku i firma Polpharma.  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..