Nie tylko książki przejdź do galerii

- Już w fazie projektowania zakładaliśmy, że ma to być przestrzeń łącząca edukację z hobby - wyjaśnia Natalia Gromow, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

Nowoczesne wnętrze, żywe kolory i nietypowy, jak na placówkę biblioteczną, księgozbiór - to cechy wyróżniające to miejsce, które ma być, według założeń, czymś więcej niż tylko wypożyczalnią książek.

Na półkach znaleźć można bestsellery, nowości wydawnicze i szeroki wybór komiksów. Są książki w językach obcych: angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim i hiszpańskim oraz japońsko-angielskie mangi. W zbiorach znajdą się też publikacje poświęcone nowym mediom i sztuce, a dla miłośników innych form czytania przeznaczono e-booki i audiobooki.

- Młodzież w wieku od 13 do 19 lat nie korzysta z bibliotek. To jest trend ogólnopolski, wynikający pewnie z wielu zajęć szkolnych i pozaszkolnych. Postanowiliśmy więc stworzyć takie miejsce, do którego młodzi ludzie będą chcieli przychodzić, zwłaszcza że sami je współprojektowali - tłumaczy dyrektor.

Mateusz Karsznicki z Dąbrowy, przedstawiciel młodzieży biorącej udział w projektowaniu biblioteki, potwierdza, że on i rówieśnicy mieli wpływ na ostateczny kształt tego miejsca. - Dla mnie bardzo ważnym elementem wyposażenia tej biblioteki są gry planszowe. Uwielbiam spędzać przy nich czas, a tutaj mam spory wybór. Ponadto wiem, że będzie odbywać się tu wiele imprez towarzyszących, jak spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. youtuberami, czy event poświęcony dawnym komputerom i grom - mówi chłopak.

Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Są instrumenty muzyczne, przestrzeń do realizowania projektów szkolnych, miejsce, aby wygodnie usiąść i zagłębić się w lekturze albo przyjść ze znajomymi, żeby po prostu miło spędzić czas, rozmawiając.

W bibliotece odbywać się też mają sesje RPG, koncerty na żywo, a także warsztaty ilustratorskie. Kierownikiem placówki została Karolina Guttek. - U nas nigdy nie będzie nudno, bo na pokładzie mamy bibliotekarki, które wiedzą, co to znaczy mieć pasję i doskonale rozumieją młodych ludzi - mówi.

Nowa placówka czynna jest w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. od 10 do 20, a w środy - od 12 do 16. W soboty książki można wypożyczać od 10 do 16.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..