Nowy numer 4/2021 Archiwum

Punkt oparcia

– Niepodległość została wywalczona nie tylko zbrojnie, ale także poprzez pracę, kulturę, sztukę i modlitwę. To wszystko składało się na naszą polską tożsamość – mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

Tłumy przybyły do bazyliki Mariackiej w Marszu Niepodległości, który przed Mszą św. wyruszył sprzed kościoła św. Brygidy. Uroczystościom przewodniczył abp Głódź. Wraz z nim Mszę św. sprawowali biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński oraz kilkudziesięciu kapłanów. – Święto Niepodległości to drogowskaz i punkt oparcia polskich pokoleń, który kierował ich spojrzenie ku sprawom ojczyzny, przypominał o obowiązku wierności historycznej polskiej drodze – mówił w homilii abp Głódź.

– Nasi rodacy, choć często dotknięci bólem, nie utracili ufności. Zawierzali Bogu swój los w nadziei, że „nie wyczerpała się litość Pana, miłość nie zgasła”. Wiedzieli też, że moc w słabości się doskonali. Że to wszystko, „co wystawia waszą wiarę na próbę, rodzi wytrwałość” – nawiązywał do słów Pisma Świętego. – Zda się, że dzisiaj patrzą w nasze oczy, jakby nas pytali, czy odczytaliśmy właściwie ich przesłanie miłości Boga i ojczyzny. Czyśmy go nie sprzeniewierzyli? Nie roztrwonili? Nie umniejszyli? – mówił metropolita. Wezwał także do obrony krzyża i wartości, które w dzisiejszym świecie doświadczają bezpodstawnych ataków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama